مقام بهداشتی: «علت افزایش شیوع کورونا در خوزستان، بی تفاوتی مردم نسبت به هشدارهای حکومت است»

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز بر این باور است که علت اصلی شیوع گسترده کورونا در استان خوزستان، بی تفاوتی مردم در اجرای دستورالعمل فاصله‌گذاری اجتماعی بوده است. آشنایان امور می گویند که دولت آنقدر در این مورد پنهانکاری کرده و به مردم دروغ گفته، که اهالی خوزستان اعتماد خود را نسبت به هشدارها از دست داده و نسبت به آن بی اعتنایی کرده اند.

شبکه خبری ایران‌اینترنشنال، بر اساس گزارش تصویری از نامه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اهواز نوشت: محمد علوی در این گزارش گفته که  مهم‌ترین علل افزایش کورونا در خوزستان به علت  به بی‌تفاوتی مردم به دلیل کاهش حساسیت بعد از بازگشایی صنوف و اجرای فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند بوده است.

محمد علوی  نوشته: «پایین بودن آمار ابتلا به کرونا در استان خوزستان یک اطمینان کاذب و کاهش حساسیت در مردم به وجود آورد و در نتیجه توصیه‌‌های بهداشتی به درستی رعایت نشد».

وی در ادامه نوشته : در رده‌های بعدی عدم رعایت دستورالعمل های  بهداشتی و‌ حضور در تجمعات و برگزاری مراسم‌های عروسی و عزا  علت‌های مهم شیوع مجدد این ویروس بوده است.

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، نیز با تایید افزایش آمار کورونا در خوزستان گفته بود: «این استان تا پایان فروردین جزو استان‌های با آمار پایین بود ولی حالا به این جایگاهی رسیده است که حتی یک غفلت کوچک هم می‌تواند منجر به افزایش موج ابتلای به کرونا شود».

طرح فاصله گذاری اجتماعی با موافقت حسن روحانی، ‌ و دستور او برای بازگشایی مشاغل، جاده‌‌ها و بازگشت به فعالیت‌های اقتصادی از ۲۳ فروردین‌ماه در استان‌ها و آخر همان ماه در تهران آغاز شده بود.

روحانی مراحل این طرح سراسری را که با وجود هشدار و نگرانی مسئولان حوزه بهداشت آغاز شد بر اساس “سبک زندگی ایرانی و با مدلی بومی”توصیف کرده بود.

آخرین گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد وضعیت استان هرمزگان در شرایط هشدار و قرمز قرار گرفته و بیشترین موارد آلودگی به ویروس کرونا در ایران با حدود ۲۵ درصد از این استان گزارش شده است.

در بخش دیگری از این سند که ایران‌اینترنشنال ان را انتشار داده،  محمد علوی ،معاون دانشگاه علوم پزشکی اهواز “ترمیم نیروی انسانی” را از جمله اقدامات مقابله با کرونا مورد اشاره قرار داده است.

این در حالی است که در دو روز گذشته،  ۳۸ نفر از نیروهای اورژانس این شهر در پی اعتراض به عدم پرداخت حقوق از کار برکنار شدند.

وزارت بهداشت حکومت در این مدت به وعده های خود درباره استخدام پرستارانی که با  قراردادهای ۸۹ روزه به یاری پزشکان و کادر درمانی ایران آمدند عمل نکرد و شماری از آنان را بر خلاف وعده های دولت روحانی اخراج کرد.

مراکز درمانی و بیمارستان‌های ایران بنا بر تایید مقام‌های رسمی از جمله سعید نمکی،‌ وزیر بهداشت،‌ از مدت‌ها پیش با کمبود پرستار مواجه بوده‌اند. وی سال گذشته گفته بود: برخی پرستاران ۱۸ ماه حقوق معوقه دارند و تا کنون به آنان پرداخت نشده است.

مسئولان نظام عالی پرستاری، ایران پیشتر اعلام کرده بودند که ایران با کمبود بیش از ۲۰۰ هزار پرستار روبه‌رو است.