مقام حکومتی در واکنش به اتهام دزدی ها: «اداره کردن آستان قدس رضوی، هزینه بسیار دارد»

آخوند مروی که یکی از نزدیک ترین دستیاران علی خامنه ای به شمار می آید گفت : بیشتر حرف‌ها درباره پول‌های آستان قدس شایعه است امام رضا خیلی خرج دارد. و بیشتر پول های حرم صرف خودش می شود

در واکنش به اتهامات در مورد سوء استفاده های کلان مالی از مبالغ اهدایی به حرم امام رضا در مشهد، آخوند احمد مروی ادعا کرد که همه این اتهامات دروغ است و آستان قدس رضوی هزینه های کلان دارد. ولی مردم می گویند که متولیان این مکان مقدس شیعه، بخش عظیمی از مبالغ اهدایی باورمندان را به جیب می ریزند. چنین اتهاماتی تا کنون در حد گسترده علیه ابراهیم رئیسی که در گذشته متولی حرم امام رضا بود و اخیرا سمت رئیس قوه قضائیه را به دست گرفته، مطرح شده بود.

آخوند مروی که یکی از نزدیک ترین دستیاران علی خامنه ای به شمار می آید گفت : بیشتر حرف‌ها درباره پول‌های آستان قدس شایعه است امام رضا خیلی خرج دارد. و بیشتر پول های حرم صرف خودش می شود.

آخوند احمد مروی، تا کنون سمت های متعددی در حکومت اسلامی ایران به عهده داشته و از جمله رییس  و معاون پیشین دفتر دادستان انقلاب و همچنین معاونت حوزوی دفتر علی خامنه‌ای، و رئیس دفتر خامنه‌ای در قم بوده است. او که از نزدیکان و معتمدان خامنه ای  و آستان قدس رضوی محسوب می شود، در گفت و گو با روزنامه خراسان گفت : درست است، زمین و اموال داریم. اما در ذهن مردم طوری تبلیغات کرده‌اند، و در شبکه‌ای مثل من و تو چنان آستان قدس را بزرگ کرده‌اند که انگار نصف ثروت آمریکا در این جاست. این قدر پول این جا نیست که فکر کنید همین طور دارد پول می‌ریزد.”

وی افزود: بیشتر حرف‌ها درباره ثروت  حرم امام رضا در میان مردم شایعه است برخی طوری تبلیغات کرده‌اند ممکن است بگویید امام رضا خیلی پول دارد، اما خرج هم خیلی دارد .

آستان قدس رضوی بزرگ‌ترین مجموعه موقوفی در ایران و از بزرگ‌ترین بنگاه‌های اقتصادی این کشور به حساب می‌آید. این نهاد مسئولیت موقوفات و نذورات امام رضا، به دید مسلمانان شیعه امام هشتم را در اختیار دارد.

آستان قدس رضوی شرکت‌ها و موسسات مالی فراوانی از جمله بیمارستان و شرکت‌ خودروسازی را اداره می‌کند و پس از رو کار آمدن حکومت اسلامی به نهادی تبدیل شد که منتقدانش، آن را امپراتوری آستان و تولیتش را والی خراسان لقب دادند.

سابقه تاریخی آستان قدس و تولیت آن که در ۳۵ سال گذشته با نام عباس واعظ طبسی گره خورده، به زمان صفوی‌ها برمی‌گردد. در آن زمان شاهان تولیت آستان را برمی‌گزیدند، اکنون به گفته آنان ولی فقیه یعنی علی خامنه ای عهده‌دار این کار است. اما با وجود این سابقه‌ چند صد ساله، بدل به نهادی شد ه که منتقدان، آن را امپراتوری آستان و تولیتش را والی خراسان لقب دادند.

آستان قدس رضوی اگر ثروتمندترین مجموعه اقتصادی ایران نباشد، به گفته مسئولان آن بزرگترین نهاد موقوفاتی جهان اسلام است.