مقام حکومتی: هرسال بیش از هفتصدهزار تن ماسه و سنگ و خاک در داخل گندم بخورد مردم می دهند

رئیس هیئت مدیره انجمن آردسازان فاش ساخت : بر اساس برآوردهای انجام شده هر ساله بیش از ۷۰۰ هزار تن سنگ، ماسه، خاک و ضایعات با گندم خریداری شده از دلالان و کشاورزان مخلوط شده است؛ و هر روز در نان مصرفی ایران استفاده می شود .

محمدرضا مرتضوی رئیس هیئت مدیره انجمن آردسازان در نامه‌ای به رئیس سازمان ملی استاندارد ایران، نوشته است : دلیل اصلی ورود این حجم از ضایعات به خرید تضمینی گندم را عدم رعایت استانداردهای سازمان استاندارد توسط شرکت بازرگانی دولتی و استفاده از توری نامناسب در زمان خرید تضمنی گندم عنوان کرد.

وی گفت:  بر اساس این اسناد هر ساله بخشی از گندم خریداری‌ شده از کشاورزان مخلوط به ضایعاتی همچون سنگ، شن و خاک است که طبق برآورد انجام ‌شده وزن این ضایعات حدود ۷۰۰ هزار تن در سال است و رقمی بیش از ۱۲۰۰ میلیارد تومان می‌شود. که  به دلیل عدم رعایت برخی استانداردها، هم سلامتی مردم به مخاطره‌ می‌افتد، و هم اینکه بخش عمده این پول هم به جیب دلالان فروش گندم می‌رود. استفاده این گندم ها در تولید نان قوت غالب مردم نیز آلوده به این ضایعات شده است که خطرناک می باشد و عوارض جبران ناپذیری دارد.

محمد رضا مرتضوی افزود : وزارت جهاد کشاورزی برای خرید تضمینی گندم بر اساس  “جدول پاکی گندم” برای خرید تضمینی گندم عمل نمی کند و این وزارت خانه به جای استفاده از توری استاندارد، ۲۲۰ میلی متری ، توری غیراستاندارد ۲۲ میلی‌متر را به مراکز خرید تضمینی گندم معرفی کرده است .

برخی کاربران ایرانی در واکنش به این خبر در فضای اجتماعی نوشته اند : نه تنها سنگ و خاک، کاغذ و فضولات حیوانی نیز در آرد دیده‌اند و اظهار داشته اند که اجرایی نشدن مجازات مجرمان را دلیل اصلی شدت گرفتن چنین اتفاقاتی در ایران می‌دانند و عقیده دارند از ماست که بر ماست و سکوت خود در مقابل اتفاقات مشابه را دلیل چنین رخدادهایی در کشور غنی خود می‌دانند.

یک دیدگاه

  1. با درود به مردم اسراییل

    گزارش تاسفباری است. در جمهوری اسلامی دروغ و ریا و تقلب جایگزین همه چیزهای خوب شده است. آرد و نان هم همینطور.

Comments are closed.