مقام دفاعی اسرائیل: «در امور موشکی و ضد موشکی، همیشه چند گام از رژیم ایران جلوتر هستیم»

ضد موشک ختس شالوش که در ایالت آلاسکا در ایالات متحده چند آزمایش را با موفقیت گذراند، توانست یک موشک بالستیک دشمن را در فضای خارجی و پیش از آن که به جو زمین بازگردد، ردیابی و منهدم کند

به دنبال آزمایش موفقیت آمیز سامانه ضد موشکی موسوم به “ختس شالوش” (پیکان سه) در شکار و نابود کردن موشک دشمن در فضای خارجی، یک مقام ارشد امنیتی اسرائیل که سرپرست این پروژه است، به خبرنگاران گفت که اسرائیل در امور موشکی و دفاعی، چندین گام جلوتر از حکومت ایران است و برای همه جنگ افزارهای تعرضی آن حکومت راهکار مناسب طراحی شده است.

مقام امنیتی که نخواست نامش برده شود، گفت که اسرائیل برنامه منظمی تهیه دیده که بتواند با حمله موشکی همزمان از شمال و غرب و شرق و حتی به طور مستقیم از داخل ایران رویارویی کند.

ضد موشک ختس شالوش که در ایالت آلاسکا در ایالات متحده چند آزمایش را با موفقیت گذراند، توانست یک موشک بالستیک دشمن را در فضای خارجی و پیش از آن که به جو زمین بازگردد، ردیابی و منهدم کند.

ایالات متحده نیز اکنون سالیان دراز است به آزمایش های مشابه برای شکار کردن موشک های دشمن ادامه می دهد که یکی از موفقیت آمیزترین آن ها، انهدام موشک دشمن از طریق اشعه لیزر است که تا کنون با نتایج خوبی روبرو شده است.

حکومت ایران در یک دهه اخیر برای طراحی و تولید انواع موشک ها چندین میلیارد دلار هزینه کرده و قدرت موشکی آن، امروز یکی از بزرگترین ها در میان ارتش های جهان محسوب می شود. ایران همچنین چند هزار موشک با بردهای مختلف در اختیار حزب الله لبنان قرار داده و همچنین موشک هایی را برای حوثی ها در یمن و حماس و جهاد اسلامی در غزه قاچاق کرده و همچنین می کوشد در بخش غربی عراق و در داخل خاک سوریه پایگاه های موشکی برپا سازد.

مقام اسرائیلی گفت که نیروی دفاعی این کشور برای رویارویی با همه این خطرها، برنامه های جامعی تدارک دیده است.

یک مقام امنیتی دیگر اسرائیل به نام مشه فتال که سرپرست اجرای آزمایش اخیر در الاسکا، از جانب وزارت دفاع اسرائیل بوده به خبرنگاران گفت که اسرائیل همه فعالیت های موشکی سپاه پاسداران را زیرنظر دارد و همیشه می کوشد از نظر تکنولوژی و طراحی و تولید تسلیحات دفاعی و تعرضی، چند گام از رژیم ایران پیشتر باشد.

مقامات وزارت دفاع گفتند که سامانه ضد موشکی ختس شالوش قادر است به طور همزمان، با چندین خطر رویارویی کند. او گفت که حکومت ایران ممکن است چندین و چند موشک را به طور همزمان به سوی اسرائیل پرتاب کند و امید داشته باشد که دست کم یکی از آن ها به هدف اصابت کند. ولی دانشمندان اسرائیلی برای چنین احتمالی نیز پاسخ مناسب را یافته اند.

در همین حال، اویگدور لیبرمن رهبر حزب “ییسرائل بیتینو” که تا سال گذشته وزیر دفاع بود، دولت بنیامین نتانیاهو را متهم ساخت که بودجه کافی در اختیار وزارت دفاع نمی گذارد و از ابعاد کامل خطرات امنیتی از جانب حکومت ایران ناآگاه است. لیبرمن گفت که وزارت دفاع برنامه های خود را به صورت چند ساله تدوین می کند و هر سلاحی که درباره آن تصمیم گیری شود، پس از چند سال عملیاتی خواهد گردید و نتانیاهو بودجه های کافی را از هم اکنون به این هدف، اختصاص نداده است.

لیبرمن یکی از رقیبان نتانیاهو محسوب می شود و روابط طرفین بسیار بحرانی است. سال گذشته پس از اعلام کناره گیری لیبرمن، نتانیاهو، خود پست وزارت دفاع را نیز به دست گرفت.

یک دیدگاه

Comments are closed.