مقام سوریه تایید می کند که حکومت ایران به علت مشکلات مالی، پول کمتری به مقامات سوریه اهدا می کند

تعدادی از دانشجویان سوری مقیم ایران نیز با انتشاربیانیه‌ای از توقف کمک‌های مالی  حکومت اسلامی ایران گلایه کردند

یک مقام دولتی سوریه تایید کرد که فرستادن کمک های پولی رایگان به سوریه توسط حکومت ایران کاهش یافته  چون توان مالی ایران رو به پایان است .این نخستین بار است که یک مقام سوری تایید می کند که در نتیجه تحریم ها و به صفر رسیدن ارز خارجی رژیم ایران دیگر سپاه مانند گذشته  قادر به کمک به دولت سوریه نیست و مجبور است بخشی از تعهدات مالی‌اش در قبال دمشق را متوقف کند

عقید محفوظ، مقام عالی‌رتبه وزارت آموزش عالی سوریه فاش کرد که ایران به پرداخت کمک‌ هزینه تحصیلی به دانشجویان سوری حاضر در ایران را متوقف کرده است . این دانشجویان در چارچوب برنامه‌های تبادل فرهنگی در ایران درس می‌خوانند.

تعدادی از دانشجویان سوری مقیم ایران نیز با انتشاربیانیه‌ای از توقف کمک‌های مالی  حکومت اسلامی ایران گلایه کردند. در این بیانیه که در یکی از شبکه‌های رادیویی سوریه قرائت شد، از دولت دمشق خواسته شد در این موضوع ورود کند.

یک مقام عالی‌رتبه وزارت آموزش عالی سوریه در واکنش به این بیانیه، به رسانه‌های سوریه گفت که این موضوع به وزارتخانه متبوعش ارتباطی ندارد و این مبالغ در چارچوب «کمک‌های مالی» که تهران به سوری‌های هوادار بشار اسد می‌کند، پرداخت می‌شد.

عقید محفوظ در این باره  اعلام کرد براساس توافق، دانشجویان سوری مقیم ایران ماهانه ۵۰ دلار، کمک هزینه تحصیلی دریافت می‌کردند ولی به دلایل مختلف، پرداخت این مبالغ از سوی ایران متوقف شده چرا  «برادران ایرانی، این مبالغ را پرداخت نکرده‌اند.»

وی گفت : حکومت  ایران به سوریه اطلاع داده به دلیل «شرایط خاص»ی که این کشور در آن به سر می‌برد، در روند پرداخت بازبینی کرده و به دلیل «شرایط» و «اوضاع اضطراری» پرداخت‌ها را متوقف می‌کند.

عماد خمیس، نخست‌وزیر سوریه، نیز که هفته گذشته برای عرض تسلیت به مناسبت کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ، به تهران رفته بود در این رابطه با سپاه صحبت کرده است .

به نظر می آید که در پی  سیاست فشار حداکثری بر جمهوری اسلامی از سوی پرزیدنت  ترامپ «اوضاع اضطراری» و «شرایط خاصی» در تهران ایجاد شده و مانند گذشته قادر نیست که به  روند کمک‌های مالی خود به دمشق ادامه دهد .