مقام عراقی ادعا کرد گزارش فاکس نیوز درباره پایگاه نظامی بزرگ رژیم ایران در سوریه جعلی است و کار اسرائیل است

در گزارش فاکس نیوز آمده بود که پایگاه احداثی رژیم ایران بسیار بزرگ است، در حدی که می تواند هزاران سرباز و افراد سپاه پاسداران و مزدوران نظامی شیعه را در خود جای دهد

یک مقام دولتی در عراق ادعا کرد که گزارش رسانه های اسرائیلی، دایر بر این که حکومت اسلامی ایران هم اکنون با تلاش بسیار در حال احداث یک پایگاه بزرگ نظامی در سوریه و در نزدیکی مرز عراق است درست نیست. این گزارش، در اصل توسط شبکه تلویزیونی آمریکایی فاکس نیوز انتشار یافت و رسانه های اسرائیلی نیز به نقل آن پرداختند.

ولی رئیس کمیته امنیتی استانداری الانبار، نعیم القعود، ادعا کرد که این خبر درست نیست و در ناحیه مرزی سوریه با عراق، هیچ فعالیت نظامی جریان ندارد.

در مصاحبه ای که در سامانه خبری ارم‌نیوز گفت: در سفری که به منطقه مرزی “القائم” غرب عراق داشتیم، هیچگونه پایگاه نظامی ایرانی یا غیر ایرانی در مرزهای عراق با سوریه ندیدیم.

بدیهی است که انجام چنین سفری، بی آن که داخل خاک سوریه مورد بازدید قرار گیرد، نمی تواند نشان نادرستی خبر شبکه فاکس نیوز باشد.

گرچه این گزارش نخستین بار در آن شبکه آمریکایی پخش شد و دو سامانه خبری اسرائیلی به نام “والا” و روزنامه “یسرائیل هیوم”، تنها به نقل این خبر بسنده کردند، مقام عراقی انتشار آن را به اسرائیلیان نسبت داد و آن را نادرست خواند. فاکس نیوز تصاویر ماهواره در ارتباط با ساخت این پایگاه بزرگ نظامی را نیز منتشر ساخته بود.

در گزارش فاکس نیوز آمده بود که پایگاه احداثی رژیم ایران بسیار بزرگ است، در حدی که می تواند هزاران سرباز و افراد سپاه پاسداران و مزدوران نظامی شیعه را در خود جای دهد.

مقام عراقی با نادرست خواندن این گزارش گفت:  در منطقه مرزی عراق با سوریه هیچ گونه پایگاه نظامی وجود ندارد و اگر وجود داشت آمریکایی‌ها که در آسمان و زمین استان الانبار حضور دارند، اعلام می‌کردند.

همان گونه که گفته شد، این گزارش برای نخستین بار از شبکه آمریکایی فاکس نیوز انتشار یافت که با دولت پرزیدنت ترامپ و مقامات نظامی و امنیتی ایالات متحده مناسبات نزدیکی دارد.