مقام های رژیم از بازگشت احتمالی محدودیت ها در نتیجه گسترش روزافزون کورونا خبر می دهند

مهدی اسماعیلی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ، از اوج گیری موج دوم کورونا در ایران خبر داد و گفت:  وضعیت در کشور حاد شده است، ممکن است در کنار اعمال محدودیت‌ها بازگشت به وضعیت تعطیلی را نیز بار دیگر تجربه کنیم.

وی در مخالفت با  اجرایی شدن طرح زوج و فرد برای بازگشت دانش آموزان به مدرسه  افزود: اگر  دستورالعمل ها و اقدامات بهداشتی رعایت نشوند و خدایی ناکرده نتوانیم در این شرایط جلوی شیوع بیشتر ویروس را بگیریم قطعا تمامی حوزه‌ها همچون آموزش و پرورش تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس گفت:  اگرچه طرح‌های بهداشتی و آموزشی همچون زوج و فرد کردن مدارس خود جای تامل دارد چرا که ما باید با توجه به اقتضائات آن زمان یعنی زمان آغاز سال تحصیلی تصمیمات را اتخاذ کنیم، چرا که نمی‌توانیم از حالا تاریخی را مشخص کنیم و بگوییم در این تاریخ مدارس بازگشایی خواهند شد و شرایط کلاس‌ها به اینگونه خواهد بود به همین دلیل ما باید در آن زمان تصمیم لازم را اتخاذ کنیم.

مهدی اسماعیلی تصریح کرد: این موضوع مستلزم این است که وضعیت شیوع ویروس کرونا را دائما رصد کرده و موقعیت‌ها را در این حوزه بررسی کنیم. همچنین باید توجه داشته باشیم که اولویت ما ابتدا سلامتی دانش آموزان و سلامتی دانشجویان است. آیا دولت این را در نظر میگیرد.

دکتر حمیدرضا رحیمی، مسئول کارگروه اطلاع رسانی بیماری کرونا در دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز خبرداد:   براساس مصوبه ستاد پیشگیری و مقابله با کورونا خراسان رضوی، مشهد از شنبه، ۱۴ تیر به مدت یک هفته تعطیل خواهد شد.

او افزود:  دانشگاه ها، مدارس، حوزه‌های علمیه، آموزشگاه‌های زبان و کتابخانه‌ها در حوزه آموزش، مهد‌های کودک، استخرها، سینما و مراکز هنری و فرهنگی، موزه ها، تالار‌های پذیرایی، سالن‌های زیبایی بانوان در حوزه اصناف، کاهش زمان فعالیت‌های مترو و اتوبوسرانی، مساجد و تکایا و آزمون‌های حضوری در تمامی رشته‌های تحصیلی تعطیل خواهند بود.

منوچهر حبیبی سخنگوی ستاد مقابله با کورونا در قزوین نیز گفت: در حال حاضر وضعیت استان قزوین از لحاظ ابتلا به کرونا پایدار نیست، در برخی مناطق با افزایش کرونا روبه‌رو هستیم و شهرستان تاکستان در وضعیت نارنجی قرار دارد و اگر موارد بهداشتی رعایت نشود این شهرستان قرمز می‌شود.

حبیبی بیان کرد: استفاده از ماسک به‌عنوان ارزان‌ترین و مطمئن‌ترین راهکار پیشگیری به مردم توصیه می‌شود و درعین‌حال نیز از شهروندان درخواست داریم تا از تردد در فضاهای دربسته و تجمعات بیش از سه نفر خودداری کنند.

وی در حالی این سخنان را مطرح میسازد که قیمت ماسک در ایران بسیار بالا است (از ۱۵۰۰ تومان تا ۳۰۰۰ تومان ) و اقشار کم درآمد قادر به خرید ماسک نیستند.   دولت نیز به دلیل ندادن آمار درست و دقیق به مردم سعی بر همه گیری کورونا در بین مردم دارد.

عباس موسوی روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران، وضعیت اسن استان را بحرانی خواند و گفت:  آمار مبتلایان بالا رفته و باید این استان هر چه سریعتر  قرنطینه شود.

مردم  مازندران، فاصله‌گذاری اجتماعی را به درستی اجرا کردند، و توانستند  شیوع ویروس کرونا را تا حدود زیادی به کنترل درآوردن اما پس از سهل‌انگاری‌های صورت گرفته از سوی روحانی و اجرای هوشمند این فاصله‌گذاری، افزایش تردد و مسافرت به این استان، استفاده نکردن از ماسک و کم‌توجهی به شستشوی دست و صورت، به نظر می‌رسد این استان به مرز هشدار و قرمز شدن وضعیت نزدیک شده‌ است.

همچنین روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی بابل، نیز خبرداد که  در حال حاضر ۱۱۴ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های بابل بستری هستند، در ۲۴ ساعت گذشته ۱۹ بیمار جدید بستری، ۱۶ بیمار ترخیص و ۲۶ بیمار در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری هستند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، تا به امروز، ۳۹۱ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی مازندران و بابل بستری هستند.

شروع کورونا در ایران و ایتالیا تقریبا همزمان بود . این در حالیست که آمار فوتی ایتالیا دیروز به ۶ نفر رسیده و در ایران به ۱۶۲ نفر بر اساس آمار حکومتی و‌ بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ نفر بر اساس آمار واقعی!

موج دوم کورونا در حالی آغاز میشود که رژیم پس از تعطیلات نوروز و برای پیشگیری از رکود اقتصادی بیشتر مردم را تشویق نمود که به روال عادی زندگی بازگردند و همین امر عامل اصلی شرایط بحرانی کنونی است که ویروس کورونا به سرعت در حال گسترش است.