مقام های رژیم اگر تحریم‌ها همچنان ادامه یابد، دیگر ذخیره ارزی برای اداره کشور نخواهیم داشت

حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران در ارتباط با  تاثیر تحریم‌های آمریکا بر کاهش فروش نفت و عدم کمک روسیه و چین به حکومت ایران، گفت که اگر تحریم‌ها  ادامه پیدا کند، دولت و بانک مرکزی هیچ ذخیره دیگری برای اداره کشور ندارند و کل اقتصاد باید روی دلار آزاد برود و تورم جدیدی را دوباره به مردم تحمیل کند.

وی افزود:  در صورت تداوم تحریم، حکومت ایران ناچار است که کالاها را سهمیه‌بندی کند، و در شرایط کنونی ، اقتصاد جامعه ما در فشار سنگینی بوده و یک زمان حداقل ۱۰ ساله زمان نیاز دارد تا بتواند با رشد ۶ الی ۷ درصد قدرت خرید مردم را به ۳ سال قبل برگردد یعنی کار ساده‌ای نیست.

این عضو حزب کارگزاران سازندگی ، حفظ تورم ۴۰ درصدی توسط دولت روحانی در شرایط فعلی را مثبت ارزیابی کرد، و گفت:  در تحریم‌های جدید صادرات نفت ایران به ۷۰ هزار بشکه در روز رسید، هیچ‌کدام از دوستان ایران حتی چین و روسیه هم نتوانستند هیچ کمک مؤثری به ایران کنند.

آگاهان امور میگویند: نگاهی به مجموعه تاثیرات سیاست فشار حداکثری پرزیدنت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده نشان می‌دهد که این سیاست‌ها موفق شده است تا میزان صادرات روزانه نفت ایران را به کمترین میزان ممکن برساند.

صادراتی که در سال ۱۳۸۶ به نزدیک ۹۰۸ میلیون دلار در سال رسیده بود و حالا بر اساس برآوردهای خبرگزاری رویترز و سخنان مرعشی، بدون مشخص بودن میزان درآمد، به تولید روزانه ۷۰ تا ۲۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

در شرایط کنونی نفت ایران با نفتکش قاچاق می‌شود یا به‌صورت تهاتری در بازار دست به دست می‌شود تا نیازهای حداقلی اقتصاد ایران را تامین کند. کار به جایی رسید که حتی محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه نیز در این باره، گفته است : «اجازه فروش یک قطره نفت را نمی‌دهند».

مرعشی در بخشی دیگر از سخنان خود به سخنان اخیر فائزه هاشمی در مورد تحریم انتخابات پرداخت و گفت: « ایشان تک نفره است و اکنون هم  جزو تحریمی ها محسوب می شود و یک عده هم برایش سوت می زنند که آفرین خوب شد گفتی که تحریم می شود، ولی نمی دانند که بعد از تحریم انتخابات چه می شود و هیچ کس حاضر نیست مسئولیت بعد از تحریم انتخابات را بپذیرد.»

پیشتر فائزه هاشمی رفسنجانی با انتقاد از عملکرد هر دو جناح داخل جمهوری اسلامی، تحریم انتخابات ریاست‌جمهوری پیش رو را یک عمل فعالانه سیاسی دانست و گفت: «من نه قصد نامزدی در این انتخابات را دارم و نه اساساً به نامزد دیگری رأی می‌دهم.»

او تأکید کرده بود که در حال حاضر دیگر مشکل فقط رد صلاحیت شورای نگهبان نیست، بلکه مشکل عملکرد اصلاح‌طلبان است.