مقام وزارت بهداشت ادعا کرد که پس از آغاز تزریق واکسن، تبعیضی در کار نخواهد بود

در واکنش به گزارش های پیشین دایر بر این که وقتی واکسن کورونا به ایران برسد و تزریق آن آغاز شود، ابتدا صاحبان قدرت از آن بهره مند خواهند شد، یک مقام ارشد وزارت بهداشت ادعا کرد که تزریق این واکسن، به صورت “دانه به دانه” خواهد بود و با شفافیت کامل انجام خواهد گرفت تا شایعاتی به وجود نیاورد.

پیشتر گفته شده بود که ۱۵۰ هزار دور واکسن به ایران وارد شده و ابتدا قرار است افراد بیت رهبری و بلندپایگان رزِیم واکسینه شوند. ولی حکومت این گزارش را نادرست خواند.

علیرضا رئیسی، معاون وزیر بهداشت ایران، در یک نشست خبری درباره اولویت‌بندی در تزریق واکسن کورونا با تاکید بر اینکه  توزیع واکسن کورونا با آنفلوآنزا متفاوت است گفت: «در زمینه واکسن کورونا کاملا شفاف‌سازی خواهد شد و به همه اطلاع می‌دهیم و دانه دانه تزریق واکسن را مشخص می‌کنیم که به چه کسی تزریق شده و همه این‌ها را ثبت و ضبط می‌کنیم».

او در ادامه  وعده داد درباره تک‌تک واکسن‌های کرونا “شفاف‌سازی” خواهد شد.

رییسی گفت: «حدود ۸ میلیون نفر سالمند با مبنای بالای ۶۰ سال، یک میلیون نفر کادر درمان، و افرادی که مشاغل خاص دارند مانند غسال‌ها، بیماران صعب‌العلاج، جانبازان تنفسی و… در اولویت دریافت واکسن هستند».

به گفته او، سایر گروه‌های پرریسک مثل کسانی که در زندان‌ها کار می‌کنند، معلمان و نیروی انتظامی در اولویت بعدی خواهند بود.

رئیسی، در ادامه گفت:  “حد ایده‌آل واکسیناسیون” کورونا در ایران، واکسینه کردن ۲۱ میلیون نفر است و با توجه به اینکه هر نفر به دو دوز واکسن کرونا نیاز دارد، باید ۴۲ میلیون دوز واکسن کورونا تهیه شود.

این در حالی که پیشتر، محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، گفته بود که قرارداد خرید ۱۶ میلیون و ۵۰۰ هزار دوز واکسن کوواکس منعقد شده است.

دو روز پیش نیز حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی با ارسال نامه‌ای به او، خواهان راه‌اندازی وب‌سایتی برای رهگیری واکسن‌های وارداتی کورونا و اطمینان دادن به جامعه برای راه نیافتن واکسن به بازار قاچاق شد.

او در این نامه به  روحانی هشدار داده که اگر واکسیناسیون کورونا به صورت تبعیض‌آمیز اجرا شود، نارضایتی عمومی بزرگی ایجاد خواهد شد.

آشنا در ادامه نوشته که اولویت‌گذاری واکسیناسیون کرونا نیازمند تشکیل بانک اطلاعاتی سراسری شامل مشخصات بیماری‌ها و مشاغل است.

او پیشنهاد داده بود که سامانه‌ای حاوی تمام اطلاعات مربوط به تزریق واکسن کورونا راه‌اندازی شود تا مردم اطمینان پیدا کنند واکسن طبق پروتکل مشخص، بدون تبعیض و به شیوه‌ای اثربخش تزریق می‌شود.

آشنا، معتقد است: با راه‌اندازی این وب‌سایت به جامعه اطمینان داده خواهد شد که یک دوز واکسن هم به بازار قاچاق راه پیدا نخواهد کرد و هیچ راهی برای تقلب وجود نخواهد داشت.

او همچنین خواهان آن شد که اطلاعات مربوط به تزریق واکسن به افراد و اینکه هر استان، شهرستان و مرکز درمانی چه مقدار واکسن دریافت کرده در اختیار مردم قرار گیرد.