مقتدی‌صدر: ترورها در عراق به دست شماری از وابستگان حشد الشعبی انجام می‌شود

مقتدی صدر،  رهبر جریان صدر عراق،  با انتشار بیانیه ای  علیه اقدامات تروریستی در عراق گفت : «حملات راکتی و ترورها در این کشور به دست برخی افراد وابسته به حشد انجام می‌شود»،  هرچند همه می‌دانند که مورد رضایت مجاهدان حشد نیست، اما عدم رضایت کفایت نمی‌کند و آنان باید با حکمت تبدیل عراق به میدان نزاع دیگران پایان دهند.

او در این بیانیه  خطاب به «الحشد الشعبی» گفته است  که برای توقف اقدامات برخی نیروهای وابسته به حشد علیه منافع ملی عراق تلاش کنند.

مقتدی صدر در این بیانیه تأکید کرد که اقدامات برخی گروه‌های وابسته به الحشد الشعبی موجب تضعیف شدید عراق و ملت و حکومتش می‌شود.

صدر گفته است که «حملات راکتی و ترورها که به دست برخی افراد وابسته به حشد انجام می‌شود» هرچند همه می‌دانند که مورد رضایت مجاهدان حشد نیست، اما عدم رضایت کفایت نمی‌کند و آنان باید با حکمت تبدیل عراق به میدان نزاع دیگران پایان دهند.

او خطاب به گروه حشدالشعبی  گفت که به نوبه خود از همگان می‌خواهد که در امور داخلی عراق دخالت نکنند و بر رفتار مسالمت‌آمیز در همه تعاملات مربوط به عراق تأکید می‌کند زیرا عراق تحمل خشونت و جنگ و درگیری و نزاع سیاسی و آشوب بیشتر را ندارد.

اوافزوده  که «از سیاست مبتذل» فاصله بگیرند تا اعتبار و تاریخشان حفظ شود.

الحشد الشعبی نیز تأکید کرده که هیچ از تشکیلات تابع آن و فرمانده آن هیچ نقشی در نزاع‌های سیاسی و حوادث داخلی کشور ندارد ضمن اینکه نسبت به تلاش‌هایی که برای بدنام شدنش و آسیب زدن به وجهه‌اش انجام می‌شود به‌خصوص فعالیت‌های نظامی غیر قانونی که تأسیسات خارجی یا غیر نظامی داخلی را هدف قرار می دهد و خلاف اصول حکومت‌داری است هیچ مسئولیتی ندارد و بارها از این‌گونه اقدام اعلام برائت کرده است.

مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق دستور بسته شدن دفاتر نیروهای امنیت ملی و الحشد الشعبی در فرودگاه بغداد را صادر کرد.