مقتدی صدر خطاب به رژیم ایران: «همۀ شیعیان عراق را پشتیبان خود قلمداد نکنید»

مقتدی صدر، روحانی شیعه عراقی که دارای تشکیلات سیاسی پرقدرتی می باشد، یک بار دیگر صدای مخالفت خود را با دخالت های نظامی و سیاسی رژیم ایران در کشورش بلند کرد. او در پیام اعتراضی دوباره خود از جمله گفت: «همه شیعیان عراق هوادار رژیم ایران نیستند».

به گزارش شبکه خبری العربیه، شیخ صلاح العبیدی، سخنگوی مقتدی صدر روحانی شیعه عراقی، در گفتگویی با تلویزیون دولتی عراق گفت:  این ادعا که همه شیعیان عراق هوادار رژیم  ایران هستند حقیقت ندارد.

او افزود : «مقام‌های اجرایی عراق  مسئولیت برخورد با هدف گرفتن اماکن دیپلماتیک را بر عهده دارند».

العبیدی هشدار داد : در شرایطی که کشور عراق دچار بحران اقتصادی است، اگر این تصور در حلقه دیپلماتیک به وجود بیاید که بغداد برای سفارت‌خانه‌ها امن نیست و این اماکن ممکن است هدف قرار بگیرند، قطعا بر سطح همکاری کشورهای خارجی با عراق تاثیر خواهد گذاشت، و نتیجه‌اش زیان دیدن کشور و شهروندان است.

العربیه در ادامه نوشته است که پیشتر  مشاور امنیت ملی عراق برای جلوگیری از درگیری میان نیروهای امنیتی و شبه‌نظامیان عصائب الحق که از حمایت ایران برخوردارند، دخالت کرد.

این شبکه خبری در ادامه نوشته است:  سندی که به دست این خبرگزاری رسیده است نشان می‌دهد که نیروهای عصائب‌الحق قصد داشتند در نزدیکی مناطق حساس امنیتی بغداد مستقر شوند.

منابع خبری العربیه گفته اند  که هدف از این بسیج نیرو، فشار آوردن به دولت عراق برای آزاد کردن یکی از زندانیان وابسته به حکومت ایران است که متهم به حمله به سفارت آمریکا و منطقه سبز بغداد است. این منابع گفتند که زندانی مورد بحث، حسام الزرجاوی از اهالی شهرک صدر و رهبر عصائب است که تحقیقات امنیتی درباره او جریان دارد.

آخرین دور از تنش‌ها میان واشنگتن و تهران به دنبال اصابت ۲۱ راکت در ۲۰ دسامبر در نزدیکی محوطه سفارت آمریکا در بغداد اتفاق افتاد. این انفجارها موجب اضطراب صدها پرسنل امنیتی و دیپلماتیک آمریکایی مستقر در این سفارتخانه شد.

ایالات متحده در آن زمان اعلام کرد که این حمله بزرگ‌ترین حمله به سفارت آمریکا در بغداد طی یک دهه گذشته است، و تاکید کرده بود که  «تقریباً به طور قطع توسط یک گروه شبه نظامی یاغی مورد حمایت ایران انجام شده است». اما حکومت  ایران مانند همیشه مسئولیت دست داشتن این حادثه را انکار کرد.