مقررات جدید: ایرانیان از این پس فقط با کارت تایید سلامت جسمی می توانند وارد کشورهای خارجی شوند

پس از آن که شماری از ایرانیان، هنگام ورود به کشورهای خارجی، حامل ویروس کرونا شناخته شدند، مقامات حکومت ایران اعلام کردند که از پس، مسافران باید کارت رسمی در اختیار داشته باشند که در آن سلامت جسمی آنان تایید شده باشد.

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران  با انتشار بیانیه ای در این باره نوشت: تنها بادر دست داشتن فرم رسمی سلامت می توانند به  فرودگاه‌های لندن، آمستردام، باکو و بیروت مسافرت کنند.

سازمان هواپیمایی کشورهای بریتانیا، آمستردامف باکو،و بیروت نیز  در این باره، از مسافرانی که از ایران به این کشور مسافرت می‌کنند، شامل اتباع مذکور  و دارندگان کارت اقامت این کشور، درخواست کرد حتماً فرم سلامت تکمیل‌شده را به‌همراه داشته باشند.

این فرم در زمان پذیرش مسافر در فرودگاه امام خمینی(ره)، توسط کارکنان خدمات فرودگاهی “هما” به مسافر تحویل می‌شود و مسافر باید آن را تکمیل و در زمان ورود به فرودگاه بیروت به کارکنان این فرودگاه ارائه کند.

در ادامه این خبر در پی آشکار شدن سه مورد ویروس کرونا از افرادی که از ایران بازگشته‌اند، جمهوری آذربایجان مرزهای خود با ایران را بست.

دولت آذربایجان با انتشار این خبر اعلام کرد تنها ایرانیانی که در آذربایجان هستند، می‌توانند به کشور خود بازگردند و شهروندان جمهوری آذربایجان نیز می‌توانند به این کشور بازگشته و قرنطینه شوند.

هم اکنون بیش از ۲۵۰ نفر از کسانی که از ایران طی روزهای گذشته به جمهوری آذربایجان بازگشته‌اند، در قرنطینه هستند.

این در حالی که سازمان بهداشت جهانی، اعلام کرد: تاکنون ۹۷ نفر در ۱۱ کشور به خاطر شیوع ویروس کرونا از ایران مبتلا شده‌اند.

مسئولان بهداشت و درمان ایران نیز شمار مبتلایان به کرونا را ۳۸۸ مورد گزارش کرده‌اند؛ یعنی ۲۰۵ مورد بیش از روز پیش. کرونا در ۶۰ کشور جهان به تایید رسیده و بیش از ۸۵ هزار تن را بیمار کرده است.

خبرگزاری اسوشیتدپرس با اشاره به این آمار و از مقایسه‌ی شمار مبتلایان در برابر شمار قربانیان نتیجه گرفته است که نرخ مرگ و میر در اثر کرونا در ایران بیش از ۷ درصد و بسیار بیشتر از کشورهای دیگر است.

این خبرگزاری می‌نویسد، با توجه به این مسئله به ویژه کارشناسان سازمان بهداشت جهانی بیم آن دارند که ایران احتمالا شمار واقعی مبتلایان را کمتر از شمار واقعی گزارش می‌دهد.

با افزایش شمار مبتلایان، خبرگزاری‌های خارجی به نقل از یک مقام رسمی ایران گزارش می‌دهند، ایران خود را برای انجام تست ده‌ها هزار تن از شهروندان آماده می‌کند.