مقررات قرنطینه نسبی تا فردا ادامه خواهد یافت. اسرائیلیان شب عید پسح را در تنهایی برگزار کردند

افراد پلیس و سربازان در میدان مرکزی تل آویو به نام میدان رابین که کسی در آن دیده نمی شود

ممنوعیت خروج اسرائیلیان از خانه های خود در شب عید پسح، عید آزادی و بهار، ساعت هفت بامداد امروز (پنجشنبه) به وقت محلی پایان یافت، ولی ممنوعیت رفت و آمد از شهری به شهر دیگر تا بامداد فردا (آدینه) ادامه خواهد یافت.

هدف از این اقدام، جلوگیری از انتقال ویروس کورونا از شهری به شهر دیگر بود که نتایج آن حدود ده روز دیگر مشخص خواهد شد.

همین جداسازی اجتماعی، در محله های شهر اورشلیم نیز به اجرا گذاشته شد که آن هم تا فردا، که پایان دو روز اول عید است ادامه خواهد یافت. یهودیان باورمند، دو روی نخست پسح را معمولا در کنیسا (نیایشگاه یهودیان) می گذرانند که امسال اکیدا ممنوع گردیده و همه کلیساها بسته شده و حتی نمازگزاری از فضای باز و با رعایت فاصله بین افراد نیز ممنوع شده است.

گزارش ها حاکی از آن است که مقررات قرنطینه در سراسر کشور به خوبی اجرا شده و خیابان های همه شهرها و شهرک ها و حتی جاده های بین شهری تقریبا به صفر رسیده بود و ماموران انتظامی در اجرای مقررات با مشکل خاصی روبرو نشدند.

در آیین های شب عید، از جمله پرسیده می شود که امشب را با دیگر شب ها چه تفاوتی است، و در پاسخ گفته می شود که شب عید را همگان در آغوش خانواده می گذرانند و شادی می کنند و چهار پیاله شراب می نوشند. ولی شب گذشته در اسرائیل هر خانواده ای به تنهایی و بدون حضور خویشاوندان و میهمانان عید را برگزار کردند و دولت هم قرنطینه کامل قرقرار ساخته بود تا کسی نتواند به خانه دیگران سفر کند.

ولی گروه های زیادی از اسرائیلیان، به ویژه در تل آویو و مراکز جمعیتی بزرگ دیگر، ساعت هشت و نیم شب در بالکن خانه ها حضور یافتند و با صدای بلند بخشی از روایت عید را با هم خواندند و شادی کردند.

پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها که از حضور در جشن فرزندان و نوادگان خویش محروم شده بودند، از طریق شبکه های اجتماعی و به ویژه برنامه زوم از راه دور در کنار هم بودند.

آمار نشان می دهد که شب گذشته، استفاده از این اپلیکیشن برای ارتباط بین افراد چهار برابر شده بود.

آخرین آماری که انتشار یافته نشان می دهد که از شتاب واگیری کورونا در اسرائیل کاسته شده و منحنی آن رو به پایین می رود. ولی هنوز نمی توان نسبت به این امر مطمئن بود.

دستگاه های جدید آزمایش لابراتواری برای تشخیص مبتلایان به کورونا که از چین خریداری شده به کار می افتد و خود کارشنایان چینی آن را اداره خواهند کرد و هر دستگاه می تواند روزانه بیش از ده هزار آزمایش انجام دهد.

برخی کارشناسان بر این گمان هستند که تعداد واقعی مبتلایان به کورونا بسیار بیشتر از آماری است که انتشار می یابد، زیرا افراد بسیاری هنوز آزمایش نشده اند و بیماری احتمالی آن ها تشخیص داده نشده، زیرا آثار بیماری در بدنشان دیدن نمی شود، ولی ویروس در بدنشان وجود دارد و ممکن است به  دیگران نیز سرایت کند.

در آخرین آماری که پیش از ظهر امروز (پنجشنبه) انتشار یافت، آمده است که شبانه روز گذشته شش تن دیگر جان باخته اند و شمار کل آنان به ۷۹ تن رسیده و شمار مبتلایان به به ده هزار نفر نزدیک می شود که ۳۵۱ تن از روز گذشته بیشتر است.

در همین حال، شمار شفا یافتگان به سرعت بالا می رود و در شبانه روز گذشته ۱۸۱ تن دیگر از بیمارستان مرخص شده اند و شمار شفا یافتگان به ۸۶۴ نفر رسیده است.