ملت اسرائیل یادروز جانباختگان در راه دفاع از میهن را گرامی می‌دارد

ملت اسرائیل از شامگاه از امشب (سه شنبه) یاد جانباختگان در راه دفاع از کشور را گرامی می دارد و از شامگاه فردا (چهارشنبه) جشن ها و آئین های استقلال اسرائیل آغاز می شود.

ساعت هشت شامگاه امروز، آژیر احترام در سراسر کشور به صدا در می آید و همه شهروندان به مدت یک دقیقه، به صورت ایستاده، از حرکت باز می ایستند. بلافاصله پس از آن، آئین های رسمی یادبود آغاز می گردد که تا شمگاه فردا ادامه خواهد یافت.

این آئین در برابر کتل همعراوی، دیور ندبه، که آخرین بازمانده بیت المقدس یهود است آغاز می شود که پرزیدنت روبی ریولین مقام ریاست جمهوری و همچنین امیران ارتش و خانواده های جان باختگان آغاز می شود.

سالروز استقلال اسرائیل، بر حسب گاهشمار عبری، روز سوم ماه ایار واقع می شود که امسال از روی تقویم میلادی، مصادف با هیجدهم ماه آوریل است – و این در حالی که بر حسب تقویم میلادی، سالروز استقلال اسرائیل در چهاردهم ماه مه می باشد. قرار است در آن تاریخ، ایالات متحده به طور رسمی سفارت خود در اورشلیم را بگشاید.

در آئین یادروز جانباختگان، یاد شهروندانی نیز که در جریان عملیات تروریستی جان باخته اند گرامی داشته می شود. اسرائیل به طور رسمی اعلام داشته که شمار کل جانباختگان و قربانیان جنگ ها و عملیات تروریستی دشمن از ۱۵۸ سال پیش که جنبش بازگشت یهودیان به سرزمین پدری آغاز شد، تا هفته پیش، ۶۴۵ر۲۳ بوده است. ولی پس از اعلام این آمار، یک تن بر کشته شدگان افزوده گردید و او یک راننده تانک اسرائیلی بود که پریروز تانک او در نزدیک غزه در یک گودال سقوط کرد.

از امشب تا شامگاه فردا، همه مراکز تفریح و کافه ها در سراسر کشور بسته خواهد بود و موسیقی شاد پخش نخواهد شد. رادیو و تلویزیون، برای گرامیداشت جانباختگان برنامه های ویژه پخش خواهند کرد.

از امشب در خانه های خانواده های جانباختگان و در قرارگاه های نظامی و در مدارس شمع یادبود کشته شدگان برافروخته خواهد شد.

امشب در همه شهرهای کشور آئین یادبود جانباختگان برگزار خواهد شد. در تل آویو هزاران نفر در بزرگترین میدان شهر گرد خواهند آمد و سرودهای میهنی و ترانه هایی به یاد کشته شدگان خواهند سرائید. این برنامه از یک شبکه تلویزیونی نیز به صورت زنده پخش خواهد شد. آئین های مشابه، ولی در ابعاد کوچکتر در شهرهای دیگر کشور و از جمله اورشلیم برگزار خواهد شد.

فردا (چهارشنبه) فرماندهان نظامی و مقامات سیاسی و خانواده های جان باختگان به زیارت آرامگاه های نظامی می روند و طی آئین هایی، تاج های گل بر مزار سربازان نثار می کنند. آئین رسمی در آرامگاه ها ساعت یازده پیش از ظهر برگزار می شود. چهار ساعت پس از آن آئین مشابهی در آرامگاه هایی برگزار خواهد شد که محل دفن شهروندانی می باشد که در جریان اقدامات تروریستی و یا عملیات جنگی دشمن جان سپرده اند.

شمار کل جانباختگان اسرائیل در ۱۵۸ سال گذشته، ۶۴۵ر۲۳ نفر اعلام شده بود که دو روز پیش با جان باختن یک سرباز به علت واژگون شدن تانک او، یک عدد افزایش یافت.

یادشان، همشه زنده ماند!

یک دیدگاه

Comments are closed.