ملک سلمان طرح میزبانی از نیروهای آمریکایی را تأیید کرد

عربستان سعودی اصلی‌ترین تولیدکننده نفت اوپک است و این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که افزایش تنش میان تهران و واشنگتن در منطقه خلیج فارس، تأثیر قابل توجهی بر بازار جهانی نفت گذاشته است

ملک سلمان پادشاه عربستان سعودی، روز جمعه طرح میزبانی از نیروهای نظامی آمریکا در این کشور با هدف «افزایش امنیت ثبات» را تأیید کرد.

همزمان ارتش آمریکا خبر داد که وزارت دفاع این کشور، مجوز استقرار نیروهای آمریکایی و منابع مورد نیاز در عربستان سعودی را صادر کرده است.

عربستان سعودی اصلی‌ترین تولیدکننده نفت اوپک است و این اقدام در شرایطی صورت می‌گیرد که افزایش تنش میان تهران و واشنگتن در منطقه خلیج فارس، تأثیر قابل توجهی بر بازار جهانی نفت گذاشته است.

روز جمعه دیروز ایران اعلام کرد که یک نفتکش بریتانیایی را در تنگه هرمز توقیف کرده است، اما پیش از آن ادعای نیروی دریایی آمریکا در مورد ساقط کردن یک پهپاد ایرانی در روزهای گذشته را رد کرد.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی به نقل از یک مقام وزارت دفاع این کشور نوشته است، تصمیم میزبانی از نیروهای نظامی آمریکا در این کشور با هدف «افزایش امنیت و ثبات و حفظ صلح» صورت گرفته است. گرچه به نوشته رویترز جزئیات بیشتری در این باره اعلام نشده است.

اخیراً دو مقام وزارت دفاع آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه نیویورک‌تایمز تأیید کردند که دولت آمریکا قصد دارد ۵۰۰ نظامی تازه‌نفس را به عربستان سعودی اعزام کند، اقدامی که نیویورک‌تایمز آن را «تازه‌ترین نمایش قدرت» از طرف آمریکا برای جمهوری اسلامی ایران توصیف کرده بود.

همچنین شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان گزارش کرده بود که نیروهای اعزامی قرار است در پایگاه هوایی «امیر سلطان» در شرق ریاض مستقر شوند. پایگاهی که در حال حاضر شماری از نظامیان آمریکایی برای استقرار سامانه‌ دفاع موشکی پاتریوت و بهسازی باندهای فرودگاه، در آن به سر می‌برند.همین گزارش حاکی از آن بود که ۵۰۰ نیروی نظامی تازه‌نفس آمریکا در قالب برنامه‌‌ای برای افزایش نیرو به منطقه اعزام می‌شوند که کاخ سفید ماه گذشته آن را تأیید کرده بود.

یک دیدگاه

Comments are closed.