ملک سلمان پادشاه عربستان در گفتگوی تلفنی با ترامپ: «اول کشور مستقل فلسطینی و بعد صلح با اسرائیل»

در واکنش به تلاش ایالات متحده برای کشاندن عربستان سعودی به دایره صلح با اسرائیل، ملک سلمان پادشاه عربستان در یک تماس تلفنی با پرزیدنت ترامپ به او گفت که شرط این کار برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل است. او گفت: تا هنگامی که این برنامه اجرا نشده، امکانی برای عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل وجود نخواهد داشت.

به گفته مقامات آمریکایی، ملک سلمان در این مکالمه تلفنی از تلاش های پرزیدنت ترامپ برای پیشبرد صلح و آرامش سپاسگزاری کرد، ولی در عین حال گفت که دولت عربستان، همچنان خود را به طرح صلحی که هیجده سال پیش ارائه کرد پایبند می داند و قصد کنار گذاشتن آن را ندارد.

اشاره ملک سلمان به طرحی است که در آن، عربستان سعودی پیشنهاد کرده که اگر اسرائیل از همه نواحی تصرف شده در جنگ شش روزه عقب نشینی کند تا یک کشور مستقل فلسطینی در آن جا برپا شود، همه کشورهای عرب و اسلامی با اسرائیل صلح خواهند کرد.

در این طرح همچنین خواسته شده که همه اعرابی که هفتاد و دو سال پیش بدنبال حمله ارتش های هفت کشور عربی به هدف نابودی اسرائیل، از این سرزمین فرار کرده بودند، به اسرائیل امروز باز برگردند و اسرائیل به آن ها غرامت مالی بپردازد.

اسرائیل اعلام کرده بود که حاضر است با عربستان وارد گفتگو شود، ولی در طرح دولت ریاض تاکید شده بود که این پیشنهادها قابل چانه زدن نیست و اسرائیل باید همه آن ها را بدون چون و چرا بپذیرد.

دولت اسرائیل به این طرح پاسخ رسمی نداد. چند سال پس از ارائه طرح از جانب عربستان، جامعه عرب آن را به عنوان طرح کلی اعراب مورد تصویب قرار داد.

عربستان در طرح خود در واقع خواستار شده بود که یک کشور مستقل فلسطینی در سراسر کرانه باختری و نوار غزه برپا شود و در همان حال، اسرائیل چند میلیون نفر عربی را که خود را فلسطینی می خوانند در سرزمین خود جای دهد. بدیهی است که اگر این خواسته عملی گردد، اسرائیل نیز عملا به کشور فلسطینی ها مبدل خواهد شد و موجودیت خود را از دست خواهد داد.

جارد کوشنر مشاور ارشد پرزیدنت ترامپ در امور خاورمیانه، که داماد او نیز هست، چندی پیش از ریاض دیدن کرد و کوشید دولت عربستان را به روند صلح بکشاند. ولی اکنون معلوم می شود که ملک سلمان هنوز این آمادگی را ندارد.

با این همه گشودن آسمان عربستان به روی هواپیماهای اسرائیلی که رهسپار امارات می شوند و یا از آن جا بر می گردند، نشان حسن نیت و سهیم شدن در پیشبرد صلح و آرامش است.