ملک عبدالله به اسرائیل هشدار داد: «الحاق دره اردن به اسرائیل، موجب درگیری بزرگ خواهد شد»

پادشاه اردن، ملک عبدالله دوم نیز به جرگه رهبران سیاسی کشورهایی پیوست که با تصمیم دولت اسرائیل برای الحاق دره اردن به خاک اسرائیل مخالفت ورزیده و آن را مانعی در راه پیشبرد صلح اسرائیلی – فلسطینی توصیف کرده اند. تا کنون، اکثر کشورهای اروپایی و همچنین کشورهای عرب و ممالک دیگر با این اقدام مخالفت ورزیده و آن را مغایر با قوانین بین المللی دانسته است.

ملک عبدالله دوم در واکنش خود نسبت به این برنامه گفت که اگر اسرائیل چنین گامی بردارد، این امر موجب برخورد بزرگی بین اردن و اسرائیل خواهد شد.

اردن، پس از مصر دومین کشور عربی است که با اسرائیل پیمان صلح دارد.

گفته می شود که بیش از نیمی از جمعیت اردن را فلسطینیان تشکیل می دهند و ارزیابی می گردد که پادشاه اردن خود را موظف می داند به خواسته های آنان توجه نشان دهد.

دره اردن یک باریکه جغرافیایی در کرانه باختری رود اردن است که خط مرزی با کشور اردن محسوب می شود و همیشه این نگرانی وجود دارد که سازمان های تروریستی، از طریق خاک اردن در صدد برآیند به کرانه باختری رخنه کرده و به عملیات تروریستی دست بزنند.

دولت نتانیاهو همچنین اعلام کرده که می خواهد آبادی های اسرائیلی نشین در کرانه باختری را رسما به خاک اسرائیل ملحق کند. حکومت خودگردان فلسطینی می گوید که چنین اقدامی، برپایی کشور مستقل فلسطینی در کنار اسرائیل را غیرممکن می سازد.

ملک عبدالله در دنباله سخنان خود گفت که اگر اسرائیلی بخواهد چنین گامی بردارد، موجب یک برخورد بزرگ بین دو کشور خواهد شد. وی درباره جزئیات این هشدار توضیحی نداد.

دولت ایالات متحده اعلام داشته که در چارچوب طرح صلح پرزیدنت ترامپ، از هر اقدامی که موجب تامین امنیت اسرائیل باشد، جانبداری می کند. ولی اسرائیل پیش از هر اقدام باید با فلسطینی ها به توافق برسد.

دو گروه تروریستی حماس و جهاد اسلامی آزادی فلسطین، می گویند که اسرائیل باید نابود شود و سراسر این سرزمین به مسلمانان فلسطینی تعلق دارد.