ممنوعیت حق ابراز عقیده سیاسی و حزبی استادان اسرائیلی در کلاس درس

مقررات جدیدی که از تصویب شورای تحصیلات عالی در اسرائیل گذشت، بیان دیدگاه های سیاسی استادان و دانشیاران در کلاس های درس دانشگاهی را ممنوع می سازد. سازمان های حمایت از حقوق مدنی در اسرائیل از این دستورات به شدت انتقاد کردند و آن را گامی در راه آسیب رساندن به آزادی بیان دانستند. ولی مقامات وزارت دادگستری اسرائیل می گویند که استادان بهتر است به تدریس رشته تخصصی خود بپردازند و از ابراز دیدگاه های سیاسی در کلاس درس خودداری ورزند.

این مقررات به آن علت وضع شده که برخی استادان دانشگاهی در اسرائیل که دارای دیدگاه های بسیار چپ گرا هستند، به گفته مقامات دولتی در کلاس های درس خود به تبلیغات می پردازند و این در حالی که رشته تدریسی آنان جنبه سیاسی ندارد و به اموری مانند ریاضیات و فیزیک و شیمی مربوط می شود.

شماری از این استادان، همچنین عضو سازمان های ضد اسرائیلی در خارج از کشور هستند که خواهان تحریم دانشگاه های اسرائیل و توقف مبادلات فرهنگی می باشند. این گروه ها از سازمان های فلسطینی جانبداری می کنند و عملا موجب تشویق ترور علیه اسرائیل می شوند.

وزیر دادگستری، خانم ایلت شاکد، امروز (یک شنبه) به خبرنگاران گفت: یک استاد دانشگاه که از بودجه دولتی تغذیه می شود، نمی تواند علیه کشور خود فعالیت کند و این امر را به حساب آزادی بیان گذاشت.

او گفت: بیان دیدگاه های سیاسی در کلاس درس، هنگامی که سخن از رشته های سیاسی و فلسفی می باشد مانعی ندارد. ولی استاد ریاضیات نباید در کلاس درس، دیدگاه های سیاسی خود را نیز مطرح سازد.

خانم شاکد در پاسخ به پرسشی دایر بر این که آیا روحانیون افراطی نیز که علیه خدمت وظیفه در ارتش سخن می گویند، شامل این دستور می شوند، گفت: برای رسیدگی به آنان، راه های دیگری وجود دارد.

وزیر آموزش و پرورش، نفتالی بنت که مبتکر تدوین دستورات جدید بوده، می گوید که از سیاست بازی در دانشگاه ها باید خودداری شود. نفتالی بنت رهبر حزب مذهبی “هبیت هیهودی” (خانه یهود) می باشد که خانم شاکد وزیر دادگستری نیز از سران آن است.

این مقررات که توسط یکی از استادان دانشگاه تدوین گردیده، در ماه های اخیر مورد انتقادهای شدید قرار داشته، ولی امروز (یکشنبه) خبر رسید که شورای تحصیلات عالی آن را تصویب کرده

یک دیدگاه

  1. شآلوم.
    کاملا با این قانون موافقم به دو دلیل.
    ۱-یک استاد دانشگاه که از بودجه دولتی تغذیه می شود، نمی تواند علیه کشور خود فعالیت کند و این امر را به حساب آزادی بیان گذاشت.(که یک استاد بی سواد معمولا از احساسات جوانان سو استفاده می کند و به جای ارتقاع سواد خود در رشته ی تخصصی مربوط به فریب کاری و وقت کشی دست می زند.)
    ۲-سو استفاده ی گروه ها از محدوده ی متعارف دمکراسی،من دانشجوی دانشگاه آزاد بودم بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ بسیج(که فقط یک گروه از گروه ها و عقاید است که حق دارند آزاد صحبت کنند)پا را از گلیم یک گروه بودنش فراتر می گذاشت و کاملا جلوی درب ورودی به سالن اصلی دانشگاه را با پرچم اسرائیل و ایالات متحده فرش کرده بودند تا هر دانشجویی,بسیجی و غیر بسیجی از روی این پرچم مجبور به عبور باشد تا به سر کلاس درس برود،با چشم خود دیدم یک دانشجوی رشته ی معماری با پایه ی دوربینیکه بر دوش داشت با حالت سجده پرچم ایلات متحده را بوسید و دیگر از آن دانشجو خبری نشد,گیرم طبق قانون دمکراسی در جمهوریت فرانسوی اسلامی عربی،بسیج هم یک گروه آزاد باشد خوب اگر همین پرچم را درب اتاق گروه بسیج بکشند،بسیار خوب مورد تایید،چرا درب سالن اصلی این کار را می کنند که هر کسی با هر عقیده مجبور باشد از روی آن عبور کند،این مفر تقلبی در دمکراسی و دهن کجی به کیان دمکراسی خواهی است و حتی یک تناقض هم دارد،مگر همین ملاهای حکومتی امثال محسن قرائتی در درس قرآن خود که با هزینه ی تمام ملت با هر فکری روی آنتن می رود به مردم نمی گویند که شاه نماد دیکتاتوری بود و حتی عکس خود را بالای درب زورخانه ها به ارتفاع پایین نصب می کرد که امثال پهلوان تختی مجبور باشند خم شوند تا وارد و خارج شوند،یکی نیست به این دجال ها بگوید که این دمکراسی است آخوند های اروپایی و آن دیکتاتوری، عمامه ی خود را بردارید صدای بونژوغ فرانسه و بوی تعفن آلمان هیتلری می دهد که خود هیتلر نماد شیطان بود.

Comments are closed.