ممنوعیت ورود ایرانیان به آمریکا باطل، ولی مقررات اعطای ویزا دشوارتر خواهد شد

وزیر امنیت داخلی ایالات متحده که مقررات منع ورود را باطل اعلام کرد

ایالات متحده اعلام کرد که به دستور پرزیدنت ترامپ، ممنوعیت ورود پناهجویان ایرانی و ده کشور دیگر به آمریکا لغو شده است.

وزیر امنیت داخلی آمریکا، خانم کریستین نیلسُون به خبرنگاران گفت: «از این پس شهروندان ایرانی و برخی دیگر از کشورهای خاورمیانه و افریقا که دارای ریسک بالا تشخیص داده شده بودند نیز، می توانند از ایالات متحده دیدن کنند، ولی بررسی های امنیتی بیشتری، پیش از اعطای روادید به آن ها به عمل خواهد آمد.

وزیر امنیت داخلی گفت: این تغییر تصمیم، پس از بررسی‌های نودروزه اتخاذ شده است و از این پس پناهجویان ایرانی، عراقی، لیبیایی و همچنین کشورهای کره شمالی، سوریه، یمن، لیبی، سومالی و سودان شمالی و جنوبی نیز می توانند وارد آمریکا شوند، ولی این امر مستلزم انجام بررسی های گسترده‌تر امنیتی خواهد بود.

فرمان پیشین پرزیدنت ترامپ در مورد ممنوعیت ورود شهروندان کشورهای نامبرده موجب اعتراض های گسترده گردیده بود و دادگاه های ایالات متحده نیز چند بار علیه آن حکم صادر کردند. این ممنوعیت‌ها، اشکالات بزرگی برای ایرانیانی نیز که در ایالات متحده دارای خویشاوند هستند و یا مایل به سفر به آن کشور می‌باشند، به وجود آورده بود.

مفهوم سخنان خانم وزیر امنیت داخلی ایالات متحده آن است که گرچه ایرانیان بخت ورود به ایالات متحده را خواهند داشت، ولی تقاضای ویزا ممکن است چندین ماه به درازا بکشد.