ممکن است در اسرائیل شمار مبتلایان پایین می آید، ولی مخالفان دولت خواهان ادامه تظاهرات هستند

در اسرائیل از شمار مبتلایان به کورونا در روزهای اخیر کاسته شده، ولی هنوز شمار آن ها در سطح بالا قرار دارد و شمار جانباختگان نیز هر روز چندین نفر گزارش می شود.

اسرائیل از روز آدینه (سه روز پیش) قرنطینه نسبتا کامل برقرار کرد تا از دید و بازدیدهای عید سوکوت که از همان شب آغاز شد و همچنان ادامه دارد، جلوگیری کند. همچنین اعلام شده بود که حضور در کنیساها، حداکثر با ده نفر مجاز است و بقیه باید در فضای باز و با رعایت فاصله اجتماعی سنت دینی را اجرا کنند.

همچنین مقرر شده بود که شرکت در تظاهرات علیه دولت نتانیاهو، نیز فقط تا فاصله یک کیلومتری از محل سکونت افراد مجاز خواهد بود. این دستور با ابراز مخالفت های شدید اپوزیسیون روبرو گردید و آن ها نخست وزیر را متهم ساختند که با این ترفند می خواهد به تظاهرات علیه خود پایان دهد.

شب گذشته (یکشنبه) و همچنین یک روز پیش از آن صدها رشته تظاهرات محدود در اکثر شهرها و آبادی های اسرائیل برگزار شد. همچنین گروه هایی از مذهبیون متعصب در تظاهرات جداگانه ای علیه محدودیت های اعلام شده درباره نماز گزاری شرکت کردند. در هر دو مورد، درگیری هایی با نیروهای پلیس رخ داد و ۳۸ نفر بازداشت شدند که پلیس آن ها را به خودداری از ارائه کارت شناسایی و یا عدم استفاده از ماسک و یا عدم رعایت فاصله اجتماعی متهم ساختند. همه این افراد پس از چند ساعت آزاد شدند. ولی اپوزیسیون اسرائیل پلیس را به خشونت علیه تظاهرکنندگان متهم می سازد.

محدودیت ها در برگزاری تظاهرات، فردا (سه شنبه) پایان می گیرد و انتظار می رود دوباره تظاهرات گسترده ای، به ویژه در کنار اقامتگاه نخست وزیر برگزار شود.

طبق آمار رسمی، در شبانه روز گذشته شمار مبتلایان جدید زیر دو هزار نفر بوده که ظاهر نصف و یا حتی یک سوم هفته پیش میباشد، ولی احتمال دارد که علت پائین بودن این رقم آن است که از شمار معاینات کورونا در روزهای عید کاسته شده است. ولی بیمارستان ها نیز تایید می کنند که از شمار مبتلایانی که به بیمارستان مراجعه می کنند کاسته شده است.