«ممکن است پرزیدنت ترامپ درباره الحاق، سخنانی بیان کند». احتمال برگزاری آئین رسمی، در کاخ سفید

در کاخ سفید واشنگتن، بحث و بررسی درباره برنامه دولت اسرائیل پیرامون الحاق بخش هایی از کرانه باختری به خاک این کشور همچنان ادامه دارد و سخنگوی کاخ سفید این احتمال را مطرح ساخت که پرزیدنت ترامپ به زودی، در این باره با خبرنگاران سخن خواهد گفت.

خانم کلیان کانوی مشاور ارشد کاخ سفید در پاسخ به خبرنگارانی که در این باره پرسش کرده بودند، گفت: «من بر این گمان هستم که مقام رئیس جمهوری مطالبی برای گفتن دارند و خوشحالم که چنین مژده ای را به شما می دهم».

مباحثات در کاخ سفید پیرامون برنامه الحاق، با حضور سفیر ایالات متحده در اسرائیل، وزیر خارجه و مقامات کشوری و لشگری دیگر ادامه دارد و اسرائیل سخت در انتظار نتایج آن می باشد.

برخی منابع خبری می گویند که مسئله الحاق و ابعاد آن، امری است که به خود اسرائیل ربط دارد و مقامات دولت اورشلیم هستند که باید در این زمینه تصمیم بگیرند.

در داخل دولت اسرائیل، در این زمینه اختلاف نظر وجود دارد و در خارج از دولت نیز گروه های راستگرا و میانه و چپ سیاست های متفاوتی را ارائه می کنند.

دولت نتانیاهو قصد دارد حدود یک هفته دیگر، برنامه الحاق را به طور رسمی اعلام کند. برخی منابع خبری می گویند که احتمال دارد این برنامه، در مراسم رسمی در کاخ سفید، با حضور پرزیدنت ترامپ و نتانیاهو و بنی گانتس برگزار گردد.

دبیر کل سازمان ملل، آنتونیو گوترش و همچنین شماری از کشورهای اروپای غربی، این برنامه اسرائیلی را نکوهش کرده و گفته اند که چنین گامی، با قوانین بین المللی مغایرت دارد.

کشورهای عرب نیز با آن مخالفت ورزیده اند و حکومت خودگردان فلسطینی هم زبان به تهدید گشوده است. حماس و دیگر گروه های تروریستی مرتبط با رژیم ایران نیز تهدید کرده اند که به عملیات خشونت بار و شدید دست خواهند زد.

برخی کشورهای اروپایی تهدید کرده اند که اگر برنامه الحاق عملی شود، اسرائیل را مورد تحریم اقتصادی قرار خواهند داد. ولی برخی آشنایان امور می گویند که چنین کاری به زیان خود کشورهای اروپایی نیز خواهد بود. همچنین برخی نمایندگان پارلمان اروپا خواهان از سرگیری گفت و شنود با اسرائیل هستند.