منابع آمریکایی: ترامپ و پوتین موافقت کرده اند برای اخراج سپاه قدس از سوریه با یکدیگر همکاری کنند

رسانه های آمریکایی از قول یک مقام آگاه نوشتند که رئیس جمهوری روسیه در آخرین دیداری که با پرزیدنت ترامپ داشته، قول داده است که نخواهد گذاشت  سپاه قدس و دیگر نیروهای مسلح تحت فرمان رژیم ایران، در سوریه باقی بمانند.

مقام ارشد آمریکایی که حاضر نبود نامش برده شود، به خبرنگاران گفت که: پرزیدنت پوتین در این زمینه قول اکید به رئیس جمهوری ایالات متحده داده و می توان اعتماد داشت که به آن عمل خواهد کرد.

بسیاری از مقامات حکومت اسلامی ایران بارها گفته اند که نمی توان به روسیه اعتماد کرد و رهبران آن کشور هرگاه که منافعش ایجاب کرده به مصالح رژیم ایران خیانت کرده است. یک نمونه آن هنگامی  بود که روسیه و عربستان موافقت کردند بر میزان تولید نفت بیافزایند تا نبود نفت ایران در بازار جهانی، پس از برقراریِ دوباره تحریم های آمریکایی، احساس نشود.

ماجرای توافق پنهان پوتین و ترامپ برای بیرون راندن سپاه قدس و حزب الله لبنان و گروه های موسوم به زینبیون و فاطمیون که همگی از رژیم ایران حقوق می گیرند، در حالی افشاگری می شود که مردم ایران سخت به خشم آمده اند که روسیه در مورد تقسیم آب های دریای مازنداران، دوباره سر ایران کلاه گذاشته و منافع ملی این کشور را زیرپا گذاشته است.

یادآوری می شود که پیش از دیدار ماه گذشته بین ترامپ و پوتین در هلسینکی، رسما اعلام شده بود که موضوع اصلی مورد گفتگو، آینده سوریه می باشد. با گذشت یک ماه، اکنون یک مقام ارشد آمریکایی فاش می کند که پوتین نه تنها موافقت کرده است که همه نیروهای وابسته به رژیم ایران سوریه را ترک گویند، بله ابراز آمادگی کرده برای رسیدن به این هدف، با ایالات متحده همکاری تنگاتنگی داشته باشد.

آگاهان سیاسی می گویند که بی تردید، پوتین بابت این خدمتی که به ایالات متحده و اسرائیل می کند، خواستار دریافت امتیازات سیاسی و بین المللی از دولت واشنگتن خواهد شد.

برخی تحلیلگران در مسکو می گویند که حتی اگر پوتین قاطعانه خواستار خروج نیروهای ایرانی باشد، تا خود بتواند سوریه را به طور کامل در اختیار داشته باشد، رسیدن به این هدف کار آسانی نخواهد بود.

مقامات رسمی ایالات متحده و روسیه هنوز نسبت به این خبر واکنشی نشان نداده اند.

یک دیدگاه

  1. این عادتی شده است که بازنده ها مدعی می شوند که سرشان کلاه رفته است.««مردم ایران سخت به خشم آمده اند که روسیه در مورد تقسیم آب های دریای مازنداران، دوباره سر ایران کلاه گذاشته و منافع ملی این کشور را زیرپا گذاشته است.»»در سر عقل می باید ،بی کلاهی عار نیست.پس کجایند مدعیان برپا کننده نظم جهانی؟این امام زمانتان چه وقت سودمند خواهد بود؟چی شد آن قلّه های اقتداری کی خامنه ای مدعیش بود؟آیا وزارت خارجه این کشور کارشناس ندارد؟این وزارت خانه تنها اسم دارد که همیشه گریه و آه و فغان میکند که سرش کلاه رفته است؟این معنی آن هوچی بازی هاست که در چهار کشور حضور مقتدرانه دارند؟لاف در غربت است یا لاف از بیکسی؟

Comments are closed.