منابع آمریکایی: «رژیم ایران یک موشک بالستیک را با برد هزار کیلومتر آزمایش کرد»

نام موشکی که مورد آزمایش قرار گرفته، “عِماد” گزارش شده که یک موشک بالستیک است و میان برد محسوب می شود

حکومت اسلامی ایران هنوز به گزارش منابع خبری آمریکایی واکنش نشان نداده که در آن آمده است که سپاه پاسداران دو موشک دیگر را با برد متوسط آزمایش کرده است. با آن که معمولا سپاه پاسداران خبر آزمایش های موشکی خود را با تبلیغات زیاد منتشر می سازد، این بار هنوز واکنشی نسبت به این خبر نشان نداده است.

در گزارش منابع خبری آمریکایی آمده است که این موشک از جنوب ایران به سوی نقطه غیرمسکونی در فاصله شمالی از تهران شلیک شده است. برخی منابع خبری نوع موشک را ” شهاب ۳ ” و برد آن را بیش از یک هزار کیلومتر گزارش کردند.

در برخی گزارشها، نام موشکی که مورد آزمایش قرار گرفته، “عِماد” گزارش شده که یک موشک بالستیک است و میان برد محسوب می شود.

یک مقام آمریکایی که نخواست نامش برده شود، تاکید کرد که آزمایش چنین موشکی حضور کشتی ها در آب های خلیج فارس را به خطر نمی اندازد، بلکه ادامه تلاش رژیم ایران برای بهینه سازی موشک های جنگی خود می باشد.

ایالات متحده خواستار توقف کامل برنامه های موشکی رژیم ایران می باشد و این امر یکی از علل خارج شدن دولت واشنگتن از برجام بود. گرچه لزوم توقف برنامه های موشکی رژیم در برجام گنجانده نشده است، ولی شورای امنیتی در آن هنگام در قطعنامه خود توصیه کرده بود که رژیم ایران از ادامه برنامه های موشک بالستیک دست بردارد. ولی ایران این خواسته با قطعنامه رد کرد و خامنه ای نیز در ماه های اخیر گفته است که صنایع موشکی خود را به مذاکره و معامله نمی گذارد.

حکومت ایران تا کنون از طراحی و تولید ده ها نوع موشک جنگی خبر داده که برخی از آن ها نقطه زن معرفی شده اند، ولی هنوز معلوم نیست که تا چه حد می توانند دقیق باشند. رژیم ایران شماری از موشک های جنگی خود را در اختیار چریک های حوثی در یمن قرار داده که در حمله به قرارگاه های نظامی عربستان و نقاط حساس آن کشور مورد استفاده قرار گرفته، ولی کارشناسان می گویند که آسیب جدی وارد نساخته است.

همزمان، آخوند نعیم قاسم معاون آخوند حسن نصرالله سرکرده حزب الله لبنان، دوباره ادعا کرد که سراسر خاک اسرائیل در تیررس موشک های حزب الله قرار دارد و قادر است اسرائیل را نابود کند.

سخنانی مشابهی، اخیرا از زبان حسن نصرالله در یک مصاحبه تلویزیونی عنوان شده بود.

یک دیدگاه

Comments are closed.