منابع آمریکایی: نفتکش ناپدید شدۀ امارات عربی ، در اسارت سپاه پاسداران در سواحل قشم است

 

سه روز پس از ناپدید شدن یک نفتکش متعلق به امارات عربی متحده که در حال عبور از تنگه هرمز بود، هنوز از سرنوشت آن خبری نرسیده، ولی مقامات آمریکایی حتم دارند که سپاه پاسداران این نفتکش را وادار ساخته اند که در آب های ایران متوقف شود و دستگاه رادار خود را خاموش کند. این ارزیابی، هنوز از جانب منابع دیگر مورد تائید قرار نگرفته، ولی به موازات آن، هنوز خبری درباره سرنوشت نفتکش نرسیده است.

حکومت ایران بارهای تهدید کرده که اگر صادرات نفت آن کشور متوقف گردد، ایران متقابلا صدور نفت کشورهای عرب حوزه خلیج فارس را فلج خواهد کرد و یک بحران بزرگ انرژی برای کشورهای مصرف کننده به وجود خواهد آورد.

حکومت ایران دو هفته پیش امارات عربی متحده را متهم ساخته بود که پهپاد اطلاعاتی آمریکایی که هدف موشک قرار گرفت و نابود شد، از پایگاه نیروی هوایی آمریکا در امارات پرواز کرده بود. مقامات رسمی حکومت ایران گفته بودند که امارات، غرامت چنین اقدامی را خواهد پرداخت. اگر نفتکش امارات دزدیده شده باشد، ممکن است رژیم ایران در چارچوب عملی ساختن تهدیدهای خود، به این اقدام دست زده است.

مقامات آمریکایی می گویند که سپاه پاسداران بر نفتکش امارات مسلط شده و آن را به پایگاه خود در ساحل جزیره قشم کشانده است.

دستگاه رادار این کشتی هنگام عبور از تنگه هرمز خاموش شد. ولی محافل آگاه آمریکایی می گویند که این نفتکش را در ساحل جزیره قشم ردیابی کرده اند. این حادثه در شامگاه روز شنبه رخ داد و هنوز خبر موثقی درباره سرنوشت نفتکش به دست نیامده است.

این نفتکش که “ریاح” نامیده می شود، دارای گنجایش دوهزار تنی می باشد و با پرچم پاناما حرکت می کند. مقامات امارات ادعا می کنند که این نفتکش به آن امیرنشین تعلق ندارد و هیچیک از ملوانان آن نیز اهل امارات نیست.

2 دیدگاه‌

  1. چرا روایت سپاه و وزارت خارجه درباره توقیف یک شناور نفتی متناقض است؟
    برای اینکه سپاه در اختیار روسیه و دولت در اختیار انگلیس و اروپاییها است.
    لذا سیاست روسیه تحریک ایران به تشدید بحران و بستن تنگه هرمز است اما سیاست اروپا حفظ برجام و مبادلات نفتی و تجاری با ایران است.

Comments are closed.