منابع آگاه در ایران از وضعیت بد جسمی و روحی  پژوهشگر استرالیایی زندانی در زندان ایران،خبر دادند

منابع آگاه در ایران از وضعیت بد جسمی و روحی  پژوهشگر استرالیایی زندانی در زندان ایران،خبر دادند و گفتند: حالش وخیم است و رژیم برای تنبیه او را  به زندان قرچک منتقل کرده است.

خانم مور-گیلبرت نزدیک به دو سال پیش به اتهام «جاسوسی» بازداشت شد. او پژوهشگر و استاد پژوهش‌های اسلامی در دانشگاه ملبورن استرالیاست و در راه بازگشت به استرالیا بود که در فرودگاه دستگیر شد.

جزئیات پرونده او روشن نیست و بسیاری از ناظران آن را بخشی از بازداشت‌ها و پرونده‌های مربوط به زندانی‌های دوتابعیتی در ایران می‌دانند، که به مسائل بین‌المللی و گاه تنها تلاشی از سوی حکومت ایران  برای تبادل زندانی باز می‌گردد.

نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر  و زندانی در اوین، و رضا خندان همسر او، در حساب‌های کاربری در فیس‌بوک، نوشته‌اند کایلی مور-گیلبرت پژوهشگر استرالیایی‌بریتانیای زندانی در ایران، از سوی رژیم تحت فشار است و مسئولان زندان برای تنبیه بیشتر، او را به قرنطینه زندان قرچک منتقل کرده اند.

خانم ستوده و همسرش خندان نوشته‌اند:  «کایلی مور-گیلبرت شهروند استرالیایی که در بازداشتگاه امنیتی زندان اوین به سر می‌برد از دو روز پیش به علت اعتراض های شدید و فشار های روحی که بر ر وی وارد شده به عنوان تنبیه به قرنطینه زندان قرچک منتقل شده است. او طی تماسی از زندان گفت که شرایط بسیار بدی دارد».

این پژوهشگر بریتانیایی – استرالیایی زندانی طی این تماس از «ناامیدی و افسردگی شدید» خود خبر داده و گفته نمی‌تواند حتی چیزی بخورد.

خانم ستوده گفته است  که «حدود یک ماه پیش با خانواده‌اش تماس گرفته است».

هر دو در عین حال یادآوری کرده‌اند که قرنطینه زندان قرچک مملو از مجرمان متهم به قتل، قاچاق مواد مخدر و موارد دیگر است و در آن «عده‌ی قابل توجهی بیمار کورونایی نیز وجود دارد».

در این خبر آمده است که پست‌های رضا خندان و نسرین ستوده در رسانه‌های دیگر از جمله در روزنامه استرالیایی «استریلین» نیز بازتاب پیدا کرده‌است.

خانم مور-گیلبرت در دی ماه سال پیش، در شماری از نامه های خود در باره وضعیت اش در زندان ایران نوشته بود که این نامه ها به دست رسانه‌های بریتانیایی رسیده بود.

در این نامه ها  از وضعیت خود، بی‌پولی و بی‌توجهی دولت استرالیا ابراز ناراحتی کرده و نیز از پیشنهاد سپاه پاسداران برای جاسوسی در ازای کم شدن حکم زندانش خبر داده بود.

رضا خندان گفته بود کایلی مور-گیلبرت «سه بار دست به خودکشی زده است».

اما دو هفته بعد وزارت خارجه استرالیا با انتشار بیانیه خانواده‌اش گفت او «قویاً» اخبار منتشر شده دربارهٔ تلاش برای خودکشی یا شکنجه را تکذیب کرده است.

مقام‌های قضائی حکومت ایران  و مقام‌های استرالیایی هنوز به تازه‌ترین پست‌های منتشرشده توسط رضا خندان و حساب کاربری نسرین ستوده واکنشی نشان نداده‌اند.