منابع اسرائیلی: وزیر دفاع اسرائیل و وزیر خارجه قطر، در رابطه با غزه، دیدار محرمانه داشتند

وزیر خارجه امیرنشین قطر

یک سامانه خبری اسرائیلی امروز نوشت که چند هفته پیش دیدار محرمانه ای بین وزیر دفاع اسرائیل و وزیر خارجه قطر انجام گرفته که در آن امکانات کمک رسانی به هدف بازسازی نوار غزه مورد رسیدگی قرار گرفته است. این گزارش در سامانه خبری “واللا” در اسرائیل انتشار یافت، ولی مقامات رسمی نسبت به آن واکنشی نشان نداده اند.

کارشناسان اسرائیلی تا کنون بارها گفته اند که در تلاش برای آرام کردن نوار غزه و پایان بخشیدن به خشونت و آشوب، باید برنامه هایی برای آبادانی غزه و تامین رفاه مردمان آن به اجرا گذاشته شود. ولی در عین حال مقامات اسرائیلی تاکید می کنند که این کمک نباید موجب تقویت تلاش های تروریستی حماس و دیگر سازمان های تروریستی گردد.

امیرنشین قطر یکی از ثروتمندان سززمین های عربی محسوب می شود که هر سال بیش از صد میلیارد دلار نفت می فروشد و پول های کلانی در اختیار دارد. قطر در گذشته نیز چند بار به بازسازی غزه کمک مالی اعطا کرده که مبلغ آن از یک میلیارد دلار فراتر رفته است.

در گزارش سامانه خبری “واللا” آمده است که دیدار بین اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسرائیل با محمد بن عبدالرحمان آلِ ثانی، در ماه ژوئن در قبرس انجام گرفته است. مقامات اسرائیلی معمولا به این گونه گزارش ها واکنشی نشان نمی دهند.

امیرنشین قطر بسیاری از سازمان های تروریستی عربی و فلسطینی را زیر چتر حمایت خود داشت، ولی از یک سال و نیم پیش که عربستان سعودی کارزار سختی را علیه تروریست پروری امیرنشین قطر به راه انداخت، رهبران آن تغییر جهت دادند.

قطر که با اسرائیل نیز یک رشته همکاری های آشکار و پنهان دارد، هفته پیش ابراز آمادگی کرد که پس از درگیری شدید سیاسی و دیپلماتیک با ایالات متحده که موجب بحران خطرناک اقتصادی در ترکیه شده، آماده است پانزده میلیارد دلار در آن کشور سرمایه گذاری کند.

اویگدور لیبرمن وزیر دفاع اسراییل