منابع خبری اپوزیسیون سوریه: رژیم ایران می خواهد در سوریه نیز همانند لبنان، حزب الله برپا کند

منابع خبری اپوزیسیون سوریه: رژیم ایران می خواهد در سوریه نیز همانند لبنان، حزب الله برپا کند

برخی منابع خبری می گویند که رژیم ایران در تلاش اجرای طرحی برای ادامه حضور نظامی خود در سوریه است و در چارچوب آن قصد دارد گروهی را همانند حزب الله لبنان در سوریه برپا سازد که عامل اجرای سیاست های رژیم ایران علیه اسرائیل قرار گیرد. ولی بسیاری از آشنایان امور می گویند که شرایط سیاسی و نظامی در سوریه، کاملا با لبنان متفاوت است و موفقیت رژیم ایران در برپایی حزب الله در لبنان، نمی تواند نسخه ای برای به کارگیری همین شیوه در رابطه با سوریه باشد.

گروه های اپوزیسیون سوریه در برون مرز، به منابع خبری گفته بودند که رژیم ایران تا کنون یک هزار و دویست تن از جوانان بیکار سوری را به خدمت خود گرفته تا توسط آن ها یگان هایی شبیه نیروهای بسیج در داخل ایران، و یا جیش الشعبی در عراق و حزب الله در لبنان برپا کند که مزدوران حکومت ایران در اجرای هدف های تعرضی علیه اسرائیل باشند.

این ارزیابی با اطلاعاتی که پیشتر از جانب اسرائیل انتشار یافته بود تفاوت اساسی دارد. دانی دانون سفیر اسرائیل در سازمان ملل چند ماه پیش فاش ساخته بود که رژیم ایران شصت هزار جوان سوری را به استخدام خود درآورده و به آن ها حقوق ماهیانه می دهد تا علیه هموطنان به پا خواسته خود به نبرد بپردازند و آن ها را سرکوب سازند.

مدتی پس از انتشار این خبر، حسین سلامی جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران گفته بود که ایران ده ها هزار تن افرادی را در سوریه تحت فرمان خود دارد که در موقع مناسب به اسرائیل حمله خواهند برد و بلندی های گولان را اشغال خواهند کرد و از آن جا به حمله برای نابودی اسرائیل خواهند پرداخت.

اکنون منابع خبری اپوزیسیون سوریه، شمار این بسیجی های مزدور در سوریه را یک هزار و دویست نفر ارزیابی می کنند.

این برنامه در حالی انتشار می یابد که روسیه خبر تشکیل کارگروه با اسرائیل را به منظور تنظیم برنامه خروج نیروهای بیگانه از سوریه مورد تائید قرار داده است. به موجب این برنامه، همه نیروهای خارجی باید سوریه را ترک گویند که بی تردید، اولین هدف چنین برنامه ای، بیرون کردن سپاه قدس از آن کشور است.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی حکومت گفته بود که رژیم ایران به نود درصد از هدف های خود در سوریه رسیده است و برای ده درصد باقیمانده نیز استراتژی جدیدی تدوین کرده است. شمخانی در این زمینه توضیح بیشتری نداده بود.

ولی اکنون منابع خبری اپوزیسیون سوریه از برپایی یگان های به اصطلاح مردمی در سوریه خبر می دهند. علی شمخانی در روزهای گذشته نیز گفته بود که حکومت ایران از سوریه بیرون نخواهد رفت. احتمال می رود که منظور او، عملی ساختن همین تاکتیک جدید در برپایی نیروهای مزدور و تحت فرمان خود باشد.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که در دراز مدت، رژیم ایران قادر به انجام چنین ترفندی در سوریه نخواهد شد. زیرا موفقیت رژیم ایران در برپایی حزب الله در لبنان، به سبب ساختار ویژه اجتماعی آن کشور و همچنین منشور سیاسی لبنان است که به “میثاق الوطنی” شهرت دارد.

در لبنان، حکومت به طور رسمی و قانونی و در چارچوب میثاق وطنی، بین شیعه و سنی و مسیحیان مارونی و دروزی ها تقسیم شده است و رژیم ایران با صرف میلیاردها دلار از بودجه ملی، توانست با استفاده از ضعف سیاسی در لبنان، جزب الله را برپا سازد و آن را به قوی ترین گروه سیاسی در آن کشور مبدل کند.

ولی در سوریه، یک حکومت مرکزی وجود دارد که هدف آن متحد ساختن شیعه و سنی به عنوان یک ملت می باشد که در آن، دولت مرکزی باید تنها نیروی حاکم باشد و به هیچ گروه غیرحکومتی، به ویژه در امور نظامی، اجازه فعالیت داده نشود.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، بشار اسد در ضمن می داند که اگر می خواهد در قدرت باقی بماند، و از پشتیبانی کشورهای غربی و کمک مالی آنها برخوردار گردد، باید به فتنه گری علیه اسرائیل و دخالت در امور کشورهای همسایه خودداری ورزد و به گروه های تروریستی و حکومت های فتنه جو چون حکومت ایران، اجازه فعالیت از خاک آن کشور را ندهد.

همچنین، بشار اسد می داند که اگر خاک سوریه به کانون توطئه و تعرض علیه اسرائیل مبدل گردد، با واکنش قاطع اسرائیل روبرو خواهد شد و موجب سقوط خویش خواهد گردید و کشورهای غربی حاضر به سرمایه گذاری برای بازسازی سوریه نخواهند گردید.

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، اگر حکومت ایران بخواهد به اجرای این استراتژی بپردازد، ناچار خواهد بود میلیاردها دلار دیگر هزینه کند و در نهایت امر متوجه شود که همه این مبالغ را به هدر داده است.

2 دیدگاه‌

  1. این کاری است که انجام شده است ، حتی افرادی افغانی تابعیت سوریه گرفته اند و آنجا ساکن شده اند تا روند را تکمیل کنند.
    این تشکیلات در سوریه زیر نظر خود بشار اسد است.

Comments are closed.