منابع خبری رادیو اسرائیل: دو انفجار در نفتکش ایران در دریای سرخ، بدنبال حمله موشکی عربستان بود

آتش سوزی در یکی از نفتکش ها در خلیج فارس که مسؤولیت آن به سپاه پاسداران ایران نسبت داده شد

 در رابطه با دو انفجاری که در نفتکش ایرانی در دریای سرخ روی داد، منابع آگاه خبری به رادیو پیام اسرائیل گفتند که احتمال زیاد می رود عامل آن، ارتش عربستان بوده که در واکنش به حمله نظامی رژیم ایران به تاسیسات نفت آرامکو در شمال شرق آن کشور صورت گرفته باشد.

 به گفته این منابع که نخواستند نامش برده شود، حمله موشکی به نفتکش ایرانی که در فاصله شصت کیلومتری از بندر جده در عربستان رخ داد، هشداری به رژیم ایران است که از این پس اقدامات تجاوزکارانه آن علیه عربستان، بی پاسخ نخواهد ماند.

منابع خبری به رادیو پیام اسرائیل گفتند که این حمله موشکی، در واقع آغاز جنگ بین عربستان و حکومت اسلامی ایران است و ممکن است حوادث بیشتری را به دنبال آورد.

عربستان وسائل باقیمانده حمله نظامی ایران به تاسیسات آرامکو را در سازمان ملل نشان داد، ولی هیچ کشوری به حمایت از عربستان وارد میدان نشد

 ولی یک تحلیلگر امور خاورمیانه ارزیابی کرد که ممکن است عکس این واقعه نیز رخ دهد و رژیم ایران در برابر چنین واکنشی از جانب عربستان، معتقد گردد که ادامه این تجاوزکاری به سودش نخواهد بود و آن را متوقف سازد.

مقامات ایرانی می گویند که گرچه به نفتکش آسیب جدی وارد آمده در آن آتش سوزی گسترده رخ داده، ولی هیچیک از سرنشینان آن آسیب ندیده است.

تحلیگر رادیو پیام اسرائیل نیر بر این باور است که اگر حمله موشکی انجام شده، پس از آن است که عربستان سعودی همه مدارک لازم را برای اثبات مجرم بودن رژیم ایران ارائه داد، ولی پرزیدنت ترامپ به هیچ واکنش نظامی برای مجازات کردن رژیم ایران دست نزد و طبیعتا اروپائیان نیز حاضر به یاری رسانی به عربستان نشدند و در نتیجه، دولت ریاض تصمیم گرفت به تنهایی وارد میدان شود.

احتمال زیاد می رود که دستور به اجرای این حمله موشکی از جانب محمد بن سلمان و عادل الجُبِیر گرفته شده باشد.

همین امروز (آدینه) بود که محمد جواد ظریف در حساب توییتری خود نوشت که اگر امنیت برای ایران در خلیج فارس وجود نداشته باشد، برای هیچ کس وجود نخواهد داشت.

رژیم ایران در سه ماه اخیر با یک رشته عملیات خرابکاری توانسته است به چندین نفتکش آسیب برساند و چند نفتکش را برباید و یا برای چند روز توقیف کند.

تصویر فضایی از تاسیسات آسیب دیده عربستان در حمله ای که رژیم ایران مسؤولیت آن را تکذیب می کند

به گفته تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل، هدف عمده ایران آن است که با سقوط صادرات نفت ایران، به فروش نفت کشورهای خاورمیانه نیز آسیب جدی وارد آید و موجب زیان رسیدن به درآمد آن ها و همچنین بالا رفتن بهای نفت در بازار جهانی شود.

در نتیجه انفجارهایی که گفته می شود در نتیجه اصابت دو موشک بوده، مقادیر زیادی از نفت داخل کشتی به آب های دریا سرازیر شد و باعث آلودگی آن گردید.

چریک های حوثی در یمن نیز در یک سال اخیر با کمک موشک ها و پهپادهایی که رژیم ایران برایشان فرستاده بود، بارها تاسیسات نفتی عربستان و همچنین نواحی حساس و مواضع نظامی در آن کشور را هدف حمله قرار دادند که آسیب هایی وارد کرد. حوثی ها در این هفته ها تهدید کردند که نه تنها تعرض علیه عربستان ادامه خواهد یافت، بلکه آن ها به زودی عملیاتی را نیز علیه امارات عربی متحده آغاز خواهند کرد

5 دیدگاه‌

  1. این موضوع رو در نظر نگرفته که ایران سابقه فدا کردن سرمایه هاش و حتی نیروهاش رو برای مظلوم نمایی داره.
    مثل سانچی، حمله به مجلس، اهواز و …

  2. اعراب واقعا نفهم هستند . این حمله به نفت کش باعث خسارات زیست محیطی سنگینی به اکو سیستم منطقه میشود و از آنجایی که این جماعت عقل و فهم درستی ندارند طوری به نفت کش حمله کرده اند که مقادیر زیادی نفت از نفتکش خارج شده است . باز جای شکرش باقی است سپاه مزدوران انقلاب اسلامی در این حد احمقانه عمل نکردند که با حمله به نفتکش‌های عبوری از خلیج فارس موجب آلودگی خلیج فارس شوند . سعودی ها نباید فراموش کنند که هر گونه آلودگی زیست محیطی در دریای سرخ به سواحل کشورهای منطقه آسیب میرساند . امیدوارم آلودگی نفتی هرگز گریبانگیر سواحل جنوبی اسرائیل نشود . در مورد اینکه ایران از اعمال و رفتار خود دست بکشد و عقب نشینی کند هم باید بگویم قطعا چنین اتفاقی نمی‌افتد چون این حکومت آخوندی حاضر است با آمریکا و اسرائیل صلح کند اما حاضر نیست جلوی عربستان کوتاه بیاید . این دقیقا حرفی است که چند شب گذشته به تلویح آخوند رسائی در مصاحبه رادیویی خود عنوان کرد و در جواب آنکه فضای منطقه آیا آسیبی به راهپیمایی‌ اربعین نمیزند ؟ علنا حفظ قدرت شیعی رژیم را بر هر گذینه‌ای ارجه دانست .

  3. اگر عربستان این فرصت را از دست بدهد در دیدار با عمران خان نخست وزیر پاکستان تسلیم خواسته ایران نشود این حمله به نفتکش ایران بهانه ای خواهد بود برای جنگ نفت کش ها و بهای نفت به شدت افزایش خواهد یافت بازنده این جنگ شیخ نشینان خلیج فارس خواهند بود

Comments are closed.