منابع خبری رادیو پیام اسرائیل: رژیم ایران ممکن است از طریق حوثی ها کوره اتمی دیمونا را هدف قرار دهد

شماری از کارشناسان امور اطلاعاتی و نظامی که رادیو پیام اسرائیل با آنها مشورت کرده، و حاضر نیستند نامشان برده شود، بر این گمان هستند که رژیم ایران در تهدید خود برای انتقام جویی از اسرائیل جدی است و ارتش اسرائیل همه فعالیت ها را در این زمینه زیر نظر دارد و خود را برای مقابله با هرگونه تجاوز احتمالی آماده می سازد.

این کارشناسان ارزیابی می کنند که طراحی و زمینه سازی اجرای یک تعرض توسط سپاه پاسداران علیه اسرائیل، امری است که به ماه ها مطالعه و بررسی نیاز دارد و ممکن است به زودی به وقوع نپیوندد، ولی رژیم ایران همچنان با جدیت آن را دنبال خواهد کرد.

در همین رابطه، منابع خبری در تهران برای رادیو پیام اسرائیل پیام فرستاده اند که رژیم ایران امکان اجرای حمله از طریق یمن را مورد مطالعه قرار داده و خود را برای اجرای آن آماده می سازد.

در ارزیابی های پیشین تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل گفته شده بود که رژیم ایران صلاح نمی بیند خود را در یک جنگ مستقیم با اسرائیل درگیر سازد و بنابراین بعید است که یک حمله موشکی از ایران به سوی هدف های حساس در اسرائیل عملی باشد. این تحلیلگر همچنین ارزیابی کرده بود که گرچه حزب الله لبنان دارای چند فروند موشک های نقطه زن می باشد و در همسایگی شمال اسرائیل سنگر گرفته، ولی به علت ادامه آشوب در لبنان صلاح خود نمی داند اسرائیل را مورد تعرض قرار دهد، زیرا ممکن است ارتش اسرائیل، در واکنش، زیربنای تروریستی حزب الله در لبنان را نابود کند.

در مورد حمله موشکی از خاک سوریه نیز، تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل احتمال آن را ضعیف دانسته بود.

ولی اکنون منابع خبری پیام داده اند که رژیم ایران امکان چنین حمله ای از خاک یمن را مورد ارزیابی قرار داده و ممکن است به زودی شماری موشک های نقطه زن را به داخل یمن قاچاق کرده و به دست حوثی ها برساند تا حمله به اسرائیل از آن جا انجام گیرد و ظاهرا رژیم ایران هرگونه مسئولیتی را انکار کند.

یادآوری می شود که رژیم ایران حمله موشکی به تاسیسات نفتی آرامکو در عربستان را نیز به حوثی ها نسبت داده بود، ولی مقامات آمریکایی با ارائه استدلال های نظامی ثابت کردند که حمله از داخل خاک ایران صورت گرفته است.

در گزارش های ماه گذشته گفته شده بود که رژیم ایران توانسته است چند فروند موشک های نقطه زن را به دست حوثی ها در شهر صنعا پایتخت یمن برساند. هدف از این کار، انجام حمله موشکی به ریاض پایتخت عربستان بوده، ولی اکنون ممکن است رژیم ایران در صدد برآید با کمک آن موشک ها، اسرائیل را هدف قرار دهد و یا آن که موشک های پیشرفته تری را با برد بیشتر به دست حوثی ها برساند.

منابع اطلاعاتی و نظامی به رادیو پیام اسرائیل گفته اند که اگر حمله توسط حوثی ها انجام گیرد، به احتمال قوی هدف از آن منفجر ساخته کوره اتمی دیمونا در جنوب اسرائیل است که در مقایسه با بندر حیفا، به صنعا نزدیک تر است.

حزب الله لبنان تا به حال چند بار به نیابت از جانب رژیم ایران، تهدید کرده که کوره اتمی دیمونا را با موشک ویران خواهد ساخت.

تحلیلگر رادیو پیام اسرائیل ارزیابی می کند که هرگونه تعرضی از جانب حوثی های یمن، از جانب اسرائیل، عملیات تعرضی از سوی رژیم ایران تلقی خواهد شد که ممکن است آتش جنگ را شعله ور سازد. بر اساس این ارزیابی، ممکن است در نهایت امر، رژیم ایران از عملی سازی این نقشه صرف نظر کند.