منابع خبری: ولیعهد امارات عربی متحده به زودی به اسرائیل می آید. حجم بازرگانی: چهار میلیارد دلار

کشور اسرائیل اکنون در انتظار پذیرایی از ولیعهد امارات عربی متحده به این کشور است تا روابط سیاسی فیمابین، گام دیگری به پیش رود. حدود ده روز پیش یک هیات بلندپایه اقتصادی و سیاسی اسرائیل از ابوظبی دیدن کرد و گفتگوهای مقدماتی در مورد ساختار همکاری ها بین دو کشور انجام شد. قرار است به زودی یک هیات بلند پایه نظامی نیز از اورشلیم به ابوظبی برود تا درباره همکاری های امنیتی و اطلاعاتی بین دو کشور گفتگوهای مشروحی به عمل آید. به موازات آن، دیدار ولیعهد امارات از اسرائیل می تواند یک گام جدی در راه عادی سازی روابط بین دو کشور تلقی شود.

شبکه تلویزیونی الجزیره از قول وزیر امور خارجه امارات، شیخ علی نعیمی گزارش داده بود که احتمال دارد ولیعهد امارات، شیخ محمد بن زاید از اسرائیل دیدن کند.

نعیمی در گفتگو با یک روزنامه اسرائیلی نیز این خبر را تایید کرد

وی در این گزارش خود ارزیابی کرده که ممکن است این دیدار پیش از نهایی شدن توافق ها بین دو کشور انجام گیرد.

مقامات اسرائیل و امارات هنوز به گزارش خبرگزاری رویترز در مورد احتمال دیدار ولیعهد امارات از اورشلیم، واکنشی نشان نداده اند.

یکی از موارد بسیار مهم عادی سازی روابط بین دو کشور، ابعاد داد و ستد بازرگانی می باشد. با توجه به آن که امارات صنایع تولیدی قابل توجهی ندارد، فروش محصولات، عمدتا از جانب اسرائیل به امارات خواهد بود. اسرائیل دارای برخی محصولات مصرفی و زینتی در سطح بالا می باشد. ولی مهمتر از آن، امارات به تکنولوژی پیشرفته اسرائیلی نیاز دارد.

یک وزیر اسرائیلی که نخواست نامش برده شود، ارزیابی کرد که در مرحله نخست، میزان مبادلات بازرگانی بین دو کشور به چهار میلیارد دلار خواهد رسید.

مهمترین بخش از این روابط بازرگانی و اقتصادی احتمال سرمایه گذاری های امارات در امور کامپیوتری، سایبری و تکنولوژی های دیگر در اسرائیل می باشد.

اسرائیل هم اکنون در جهان تکنولوژی در مقام بسیار بالایی قرار دارد و هنگامی که سرمایه اماراتی نیز وارد آن شود، می توان گام های بسیار بلندتری برداشت.

امارات نخستین کشور عربی و یکی از معدود کشورهای جهان در فعالیت های فضایی می باشد که ماهواره به سوی کره مریخ پرتاب کرده است. اسرائیل در ساخت ماهواره های کوچک از اعتبار جهانی برخوردار است.

آگاهان می گویند که امارات می تواند همچنین تخت پرشی خوبی برای داد و ستد اسرائیل با کشورهای دیگر عربی و غیر عربی باشد. زیرا کمپانی های خارجی بسیاری در ابوظبی و دبی دفتر دارند.