منابع رادیو پیام اسرائیل: ادارات دولتی در ایران با هرج و مرج شدید روبروست و مردم سپرده ها را از بانک بیرون می برند

بسیاری از مردم می کوشند سپرده های بانکی خود را بیرون آورده و پول را در خانه حفظ کنند

منابع خبری رادیو پیام اسرائیل در تهران میگویند که کارمندان ادارات دولتی با ابراز ناامیدی از آینده رژیم و وخیم تر شدن اوضاع اقتصادی کشور و یک رشته عوامل دیگر، در هر فرصت ممکن از حاضر شدن بر سر کار طفره می روند و بسیاری از واحدهای اداری در کشور عملا فلج شده است.

شماری از مقاطعه کاران، به ویژه در امور جاده سازی، می گویند که عملیات راهسازی تقریبا به کلی متوقف گردیده است. علت این امر از یک سو کمبود بودجه دولت است و از سوی دیگر، بسیاری از مقاطعه کاران مبالغ کلانی از دولت بابت کارهای انجام شده طلب دارند که پس از گذشت ماه ها، هنوز پرداخت نشده است. در چنین وضعی، مقاطعه کاران و ارائه دهندگان خدمات مختلف به تشکیلات دولتی، می کوشند تعهدی به دوش نگیرند.

در ادامه گزارش آمده است که بسیاری از مردم می کوشند سپرده های بانکی خود را بیرون آورده و پول را در خانه حفظ کنند. علت این امر آن است که مردم بیم دارند بحران اقتصادی و بی پولی دولت تا آن درجه وخیم شود که بانک ها نتوانند پولی در اختیار صاحبان سپرده ها قرار دهند و یا به دستور دولت، همه سپرده ها و یا بخش اعظم آن مسدود شود.

چنین وضعی در سال های گذشته در آرژانتین و چند کشور دیگر که با تورم مالی شدید روبرو بوده اند پیش آمده است.

یک مقاطعه کار به منابع خبری رادیو پیام اسرائیل گفت که هنوز پول او بابت اجرای یک طرح جاده سازی که در دو سال پیش به پایان رسیده به او پرداخت نشده است. به گفته او، دولت پیشنهاد کرده که به جای پول، یک قطعه زمین بزرگ به مالکیت او درآید. ولی با گذشت یک زمان طولانی، هیچ یک از کارمندان مربوطه حاضر نیست چنین مسؤلیتی را به عهده بگیرند و وعده ای را که داده شده عملی سازد.

آگاهان ارزیابی می کنند که هرج و مرج اداری در ایران، همچنان رو به وخامت خواهد رفت. یک کارمند ادعا کرد که رئیس اداره آن ها که یک آخوند فرصت طلب است، در هفته های اخیر بسیار نگران به نظر می رسد.

برخی افرادی که برای فرزندان و یا بستگان نزدیک خود هر ماه مبلغی را به خارج از کشور می فرستادند، می گویند که از یک سو بهای دلار بسیار بالا رفته و از سوی دیگر، انتقال پول برای بستگان مقیم خارج بسیار دشوارتر شده است

سخنان علی لاریجانی دایر بر این که قرار داست دست کم ده درصد از شمار کارمئدان دولتی کاسته شود، موجب نگرانی شده است. مردم بیم دارند که این اقدام، وضع بیکاری در کشور را وخیم تر کند و شمار زیادی از شرکت ها و موسسات خصوصی نیز به ناچار به اخراج کارمندان روی آورند.

پرزیدنت ترامپ در آخرین سخنان خود در مورد ایران گفت که اوضاع رژیم روز به روز بدتر می شود و حکومت را به ستانه سقوط نزدیک می کند.