منحنی ابتلا به کورونا و فوت بیماران در اسرائیل، همچنان رو به پایین است و از ابعاد محدودیت ها کاسته می شود

با آن که در شبانه روز اخیر دو تن دیگر در اسرائیل بر اثر بیماری کووید ۱۹ جان باختند و شمار قربانیان این بیماری به ۲۲۷ تن رسیده است، ولی دست اندرکاران امور بهداشتی و درمانی اسرائیل بر این باورند که شیوع کورونا در اسرائیل در حد زیادی مهار شده و شمار بیشتری از امور را می توان به حال عادی بازگرداند.

با این همه در چند محله اورشلیم و شهرهای دیگری که افراد بسیار مذهبی زندگی می کنند، مقررات قرنطینه برقرار گردیده و اهالی هر محله حق ورود به محله های دیگر را ندارند. این دستور موقت است و امید می رورد که در روزهای آینده لغو گردد.

موضوعی که همچنان مورد بحث و جدل می باشد، امکان بازگشایی بخشی از کلاس ها در مدارس است.  دولت روز گذشته (آدینه) اعلام کرد که کلاس های پائین ابتدایی و کلاس های بالای متوسطه را می توان بازگشایی کرد، به شرط آن که دانش آموزان هر کلاس به دو تا سه گروه ۱۵ نفره تقسیم شوند و در گروه به نوبت درس بخواند.

در همان حال که شماری از آشنایان امور این تصمیم را زودهنگام می خوانند، شماری از شهرداری ها و مسئولان امور آموزشی می گویند که آن ها برای آماده ساختن بازگشایی کلاس ها، زمان کافی در اختیار ندارند. زیرا تصمیم دولت روز گذشته (آدینه) در آستانه آغاز تعطیل هفتگی روز شنبه اعلام شد که زمان کافی برای انجام اقدامات ضروری و اولیه در مدارس باقی نمی گذارد. ولی مقامات اموز آموزشی گفتند که اگر برخی شهرداری ها آمادگی لازم را ندارند، می توانند کلاس ها را روز دوشنبه و یا حتی سه شنبه بازگشایی کنند.

همچنین، صاحبن مشاغل و کارخانه ها و شرکت های بزرگ و کوچک بازرگانی، بر دولت فشار می آورند اجازه بازگشایی آن ها را بدهد و وام های کلان اعطا کند که آن نهادها بتوانند به فعالیت بازرگانی عادی خود باز گردند.

در شبانه روز گذشته آمار درمان شدگان بسیار امیدوار کننده بوده است. این بار نیز شمار شفایافتگان، بسیار بیشتر از موارد تازه ابتلا به کورونا بوده است. تنها در ساعات پیش از ظهر امروز، ۲۴۴ تن بر شفایافتگان افزوده شد و آن ها بیمارستان را ترک گفتند، و این در حالی که موارد جدید ابتلا کمتر از ۲۰ مورد بوده است. در مجموع، در اسرائیل بیش از ۱۶ هزار نفر مبتلا شدند که اکنون حدود شش هزار نفر بیمار محسوب می شوند و بقیه شفا یافته اند.

بازگشایی شماری از کلاس های دبستان و دبیرستان، با کمترین شمار دانش آموزان در هر نوبت