منشه امیر به بی بی سی:«افزایش جنایات تروریستی در ماه رمضان، در باور اسلامی ریشه دارد و بی سابقه نیست»

به دنبال جنایت مهیبی که شب گذشته در یک مرکز تفریحی شهر تل آویو رخ داد، و یک تروریست فلسطینی با استفاده از اسلحه کمری سه جوان اسرائیلی را به قتل رساند، و حدود هجده تن را زخمی کرد که جراحات چند تن از آنان وخیم گزارش شده است، نفتالی بنت نخست وزیر دستور داد که نیروهای امنیتی و انتظامی برای پایان بخشیدن به این گونه جنایات علیه مردم اسرائیل از آزادی عمل کامل برخوردار گردند و دولت این اختیار را به آن ها می دهد.

نفتالی بنت گفت که اسرائیل هم اکنون در یک جنگ واقعی درگیر است که در آن ترور فلسطینی به کشتار اسرائیلیان دست می زند و نیروهای مسئول باید برای ریشه کن ساختن آن از آزادی عمل لازم برخوردار باشند.

تروریست فلسطینی که جوان ۲۴ اهل جنین بود و به طور غیرقانونی در اسرائیل به سر می برد، چندین ساعت پس از ارتکاب این جنایت، در نزدیکی مسجدی در شهر یافا  (جافا) شناسایی شد و در جریان تیراندازی به سوی نیروهای اسرائیلی به هلاکت رسید.

در هفته های اخیر، این سومین نوع تعرض تروریستی از این قبیل بود که در آن یازده نفر جان باختند و شماری زخمی شدند.

آقای منشه امیر در مصاحبه ای که شبکه تلویزیونی بی بی سی با او به عمل آورد، توضیح داد که این رشته قتل های تروریستی با بحران سیاسی در اسرائیل ارتباطی ندارد بلکه به علت نزدیکی ماه روزه رمضان است که در سال های گذشته نیز شاهد این گونه رویدادها بوده ایم.

نهادهای اطلاعاتی اسرائیل اکنون باید چندین نکته مهم را روشن سازند تا شاید بتوان در آینده از تکرار این گونه جنایات جلوگیری کرد و یا آن را کاهش داد.

از جمله مطالبی که باید مشخص شود آن است که این فرد فلسطینی با الهام از چه افرادی و یا گروه هایی به این جنایت دست زده و اسلحه خود را از کجا آورده و چگونه خود را به پررفت و آمدترین خیابان تل آویو رسانده که در آن جا افراد زیادی و به ویژه جوانان در ساعات شب به تفریح می پردازند.

گفته شده که پدر این جانی گرایش های شدید مذهبی و داعشی داشته است. پلیس اسرائیل در دو هفته اخیر ده ها تن از این گونه افراد را در کرانه باختری بازداشت کرده است.

گروه های تروریستی از قبیل جهاد اسلامی فلسطینی و حماس، از این جنایات ابراز خرسندی عمیق کردند و برخی افراد در کرانه باختری و غزه به توزیع شیرینی پرداختند و قتل شهروندان اسرائیلی را به یکدیگر شادباش گفتند. ولی هنوز هیچ گروهی مسئولیت این جنایت را به عهده نگرفته است.

آقای منشه امیر در مصاحبه بی بی سی توضیح داد که بحران کابینه در روزهای اخیر با جنایات تروریستی و وخامت آن ارتباطی ندارد و افزود که هر دولتی در اسرائیل همیشه قاطعانه با ترور مبارزه کرده است.

نسخه این مصاحبه چهار دقیقه ای در اختیار کاربران قرار دارد.