منشه امیر در مصاحبه با رادیو فرانسه: رژیم در خاورمیانه عربی بیش از پیش منزوی شده است و احتمال جنگ بیشتر می شود

در یک ارزیابی تحلیلی، طی یک مصاحبه رسانه ای با رادیو فرانسه، آقای منشه امیر از جمله گفت که همه رویدادهای اخیر منطقه نشان از آن دارد که رژیم ایران نه تنها در داخل ایران هر روز متزلزل تر می شود، بلکه در منطقه نیز به تدریج همه مواضع قدرت خود را از دست می دهد.

آقای امیر در پاسخ به پرسش های آقای ناصر اعتمادی از جمله گفت که اگر خبر رسانه های عربستان سعودی دایر بر این که پرزیدنت بشار اسد به فرمانده سپاه قدس در سوریه دستور داده که آن کشور را ترک گوید درست باشد، علت آن تقویت موقعیت رئیس جمهوری کنونی سوریه در داخل کشور خویش است که دیگر حضور سپاه قدس و حزب الله لبنان را غیرضروری می سازد.

آقای امیر در واکنش به این خبر که وزیر خارجه امارات عربی متحده برای اجرای یک ماموریت دیپلماتیک به سوریه رفته است، ارزیابی کرد که این ماموریت از سوی دولت عربستان سعودی بوده که می کوشد دخالت های نظامی رژیم ایران در کشورهای عرب را متوقف سازد. او گفت که اگر حضور سپاه قدس در سوریه متوقف شود، حزب الله لبنان نیز ضربه شدیدی خواهد خورد و سوریه خواهد توانست یک گام دیگر به آغوش جامعه کشورهای عربی باز گردد.

آقای امیر ارزیابی کرد که روسیه نیز خواهان پایان بخشیدن به حضور نظامی سپاه قدس در سوریه است و خواهد کوشید دولت دمشق را به اسرائیل نزدیک کند.

او گفت که عربستان بسیار مایل است به صورت علنی روابط عادی با اسرائیل برقرار سازد و در آستانه درگیری جنگی احتمالی بر سر تاسیسات اتمی رژیم ایران، به اسرائیل نزدیک تر شود و از این رو خواهان دور ساختن هرچه بیشتر سوریه از رژیم ایران است.

آقای منشه امیر وضع رژیم ایران را بسیار بحرانی و متزلزل خواند و ابراز نگرانی کرد که سیاست اتمی رژیم ایران و عدم علاقه به مذاکرات واقعی بر سر برجام، یک جنگ تمام عیار در منطقه را به دنبال آورد.

نسخه کامل این گفتگو در اختیار کاربران قرار دارد: