منشه امیر در مصاحبه: «کردهای منطقه همیشه سرکوب شده‌اند، ولی حساب کردهای ایرانی جداست»

آقای منشه امیر در یک مصاحبه تلویزنی گفت که کردهای ایران نباید به فکر جدایی از پیکر آن سرزمین باشند، زیرا کردها بخش جدایی ناپذیری از فرهنگ و پیشبنه باستانی ملت ایران را تشکیل می دهند. او با تائید این واقعیت که اقلیت های قومی در ایران مورد تبعیض فرهنگی و شهروندی قرار داشته اند، تاکید کرد که هرگونه اندیشه جدایی طلبی از پیکر ایران، اقلیت های قومی دیگر ایران مانند بلوچ‌ها و آذری‌ها را نیز به فکر تجریه می اندازد و ایران با خطر فروپاشی روبرو می شود.

آقای امیر در مصاحبه ای که از شبکه “تلویزیون کردستان” پخش شد، از جمله گفت که ملت یهود به عنوان قومی که دو هزار سال دوام آورده و دور از وطن بوده و محنت کشیده، با رنج کردهای منطقه ابراز همدردی می کند. ولی حساب کردها در ترکیه، عراق و سوریه را باید از حساب کردهای ایرانی جدا دانست.

آقای امیر گفت که یک اقلیت بزرگ یهودیان کرد در اسرائیل زندگی می کنند که برخی از آن ها موارج عالی ترقی در همه زمینه ها رسیده اند و از جمله برخی ایمران ارتش اسرائیل کرد بوده اند.

او گفت که امروز نیز کردهای اسرائیل با برادران خود در اقلیم کردستان عراق در ارتباط هستند.

در پاسخ به این که چه آینده ای را می توان برای کردهای منطقه پیش بینی کرد، آقای امیر گفت که این امر بستگی به بهره برداری دیپلماتیک کردها از اوضاع منطقه و روابط دوستی با همه کشورها دارد. او گفت که نواحی کرد نشین با دریای آزاد هم مرز نیست و از این رو واجب است که با اطرافیان خود مناسبات بسیار دوستانه داشته باشند.

آقای امیر در پایان این مصاحبه تلویزیونی، از چند دستگی در میان کردهای منطقه ابراز تاسف کرد و از جمله یادآور شد که در دوران جنگ هشت ساله عراق و ایران، چگونه سران دو کشور از شکاف بین طالبانی و بارزانی، برای پیشبرد هدف‌های خود سوء استفاده می کردند.

“تلویزیون کردستان” این بخش از سخنان آقای امیر را حذف کرد.

فیلم این مصاحبه: