منشه امیر: روسیه ادامه همکاری ها با اسرائیل را یک “اندوخته مهم” برای خود می داند و رژیم ایران را ضعیف و محتاج می خواهد

در یک مصاحبه خبری که امروز از تلویزیون ایران اینترنشنال پخش شد، آقای منشه امیر گفت که در مجموع اولین دیدار نخست وزیر جدید اسرائیل با پرزیدنت ولادیمیر پوتین بسیار موفقیت آمیز بوده، ولی آن چه که هنوز نامشخص مانده و هنوز اطلاعای از پیامد آن در دست نیست این پرسش است که نفتالی بنت تا چه حد توانسته است از خط قرمزهای جمهوری روسیه پیرامون سیاست های اتمی آن کشور در برابر ایران آگاه شود.

آقای امیر گفت که نفتالی بنت توانسته است نه تنها روابط دوستانه ای را که در دوران نخست وزیری بنیامین نتانیاهو با پرزیدنت پوتین برقرار شده بود حفظ کند، بلکه رهبران دو کشور تصمیم گرفته اند سازوکاری برای گسترش آن پایه ریزی کنند.

با این همه، آقای امیر گفت که هنوز معلوم نیست که روسیه تا چه حد حاضر خواهد بود برای مهار کردن برنامه های اتمی رژیم ایران، با اسرائیل همکاری کند.

آقای امیر در پاسخ به این پرسش که آیا شگفت انگیز نیست که روسیه از یک سو با حکومتی مناسبات دوستانه دارد که علنا از نابودی اسرائیل سخن می گوید و همزمان با اسرائیل به توافق های مهم امنیتی می رسید و از جمله، دست ارتش اسرائیل را در ادامه حملات به هدف جلوگیری از استقرار سپاه قدس در سوریه باز می گذارد.

آقای امیر گفت که با توجه به سیاست روسیه که منافع ملی خود را می جوید، پرزیدنت پوتین در تلاش برای تحکیم مقام روسیه به عنوان ابرقدرتی در برابر ایالات متحده، می کوشد روابط دوستانه با همه کشورها را به دست آورد.

او گفت که اسرائیل به علت موقعیت منطقه ای خود و همچنین روابط دوستانه ای که با ایالات متحده دارد، یک اندوخته سیاسی مهم برای روسیه در منطقه محسوب می شود و همزمان، اسرائیل که روابطش با دولت پرزیدنت بایدن به گرمی گذشته نیست، به همکاری هرچه نزدیک تر با روسیه برای مقابله با رژیم ایران نیاز دارد.

آقای امیر گفت که روسیه در عین حال که خواهان مناسبات دوستی با رژیم ایران است، می خواهد این حکومت، همانند فرد زخمی که مرتبا خون چکه چکه از بدنش بیرون می آید، ضعیف بماند تا همچنان به روسیه نیاز داشته و به آن کشور وابسته باشد.

متن این مصاحبه در اختیار کاربران قرار دارد: