منشه امیر: «علت احتیاط عربستان، موقعیت خاص آن در جهان اسلام و طرح صلح ابتکاری آن می باشد»

رسانه های اسرائیلی از قول دیپلمات های خارجی که با اوضاع عربستان آشنایی نزدیک دارند، به رسانه های اسرائیلی گفتند که عربستان سعودی، از یک سو میل دارد همکاری خود را با اسرائیل گسترش دهد و از سوی دیگر به علت موقعیت خاصی که در بین کشورهای عرب و ممالک اسلامی دارد، می کوشد گام های خود را به صورت تدریجی و با احتیاط کامل بردارد. آقای منشه امیر در یک مصاحبه تلویزیونی شب گذشته در این زمینه گفت:«عربستان سعودی به عنوان کلید دار کعبه در مکه معظمه و حرم شریف در مدینه منوره، خادم حرمین شریفین محسوب می شود و شایسته می داند در برداشتن قدم به سوی اسرائیل، جانب احتیاط را از دست ندهد».

به گفته آقای امیر، این واقعیت که فردای روز سفر تایید نشده نتانیاهو به عربستان، اعلام گردید که حوثی های یمن تاسیسات نفتی عربستان در بندر جده را به موشک بسته اند، نشان از ناخرسندی عمیق رژیم ایران از این دستاورد دیپلماتیک اسرائیل در نزدیکی به عربستان سعودی بوده است. حوثی ها با این تعرض که کاملا به دستور رژیم ایران و با سلاح های ارسالی آن رژیم به یمن بود، عربستان سعودی را بیش از پیش به سوی اسرائیل کشاندند و به آن کشور نشان دادند که اگر تنها بماند، تا چه حد ممکن است امنیت آن شکننده باشد.

عربستان از سال ها پیش یک طرح صلح ارائه داد که به موجب آن، اگر اسرائیل از همه زمین های تصرف شده در جنگ شش روزه سال ۱۹۶۷ عقب نشینی کند و به سه میلیون فلسطینی اجازه اقامت در خاک اسرائیل را دهد، همه کشورهای عربی و اسلامی با اسرائیل صلح خواهند کرد، ولی این شرایط مورد قبول اسرائیل قرار نگرفت و اکنون، عربستان نمی خواهد قاطعانه نشان دهد که به رهبران فلسطینی و آرامان های اعلام شده از جانب آنان پشت کرده است.

دیپلمات های خارجی می گویند: با آن که خود عربستان، گام های خود به سوی عادی سازی مناسبات با اسرائیل را به کندی و با احتیاط بسیار برمی دارد، ولی تردیدی نیست که عربستان از مشوقین اصلی امارات و بحرین برای صلح با اسرائیل بوده است. جزیره بحرین از دیرباز زیر چتر حمایت عربستان قرار دارد

 

آقای منشه امیر گفت که دو ماه بیشتر به پایان دوران ریاست جمهوری پرزیدنت ترامپ باقی نمانده و به احتمال زیاد، این آخرین سفر مایک پمپئو به خاورمیانه می باشد و از همین رو به آقای نتانیاهو پیشنهاد شد هرچه زودتر خود را به عربستان برساند تا شاید بتوان توافق با عربستان را نهای کرد.