مهراوه خندان، دختر بیست ساله نسرین ستوده وکیل زندانی، به دادگاه احضار شد

فشارهای حکومت ایران هم چنان بر نسرین ستوده، وکیل زندانی و خانواده‌اش پس از اعلام اعتصاب غذای او در فاصله ۲۱ مرداد ماه تا پنجم مهر ماه و اعتراض به «شرایط ظالمانه که ادامه‌ حبس زندانیان سیاسی را غیرممکن کرده» و «با درخواست آزادی زندانیان سیاسی» افزایش یافته است.

رضا خندان، فعال حقوق بشر و همسر وکیل زندانی نسرین ستوده، خبرداد که  «در ادامه فشارهای امنیتی به نسرین ستوده و اعضای خانواده ما، مهراوه، دختر ۲۰ ساله‌ ما به دادگاه فراخوانده شده است».

نیروهای امنیتی حدود دو ماه پیش نیز هم‌زمان با ادامه اعتصاب غذای نسرین ستوده، در اوین،‌ دختر او «مهراوه خندان» را بازداشت کرده و بدون ارائه هیچ توضیحی به دادسرای امنیت اوین منتقل کرده بودند.

رضا خندان همچنین گفت که «نسرین از زمان بازداشت مهراوه، به دلیل ناامن بودن سالن ملاقات برای اعضای خانواده و به ویژه فرزندانمان، از ملاقات با خانواده چشم‌پوشی کرده است».

مهراوه خندان ساعاتی پس از بازداشت با قید کفالت و به طور موقت آزاد شد ولی محمد مقیمی، وکیل نسرین ستوده، گفت که «با هدف فشار» بر نسرین ستوده برای دختر ۲۰ ساله او نیز «پرونده» تشکیل داده‌اند.

این بخشی از فشارهای وارده بر نسرین ستوده و خانواده این فعال حقوق بشر زندانی است. در کنار این فشارها چهار ماه پیش نیز  دادستان تهران تمام حساب‌های بانکی ستوده را بدون ارائه توضیحی به او، خانواده یا وکیلش مسدود کردند.

همسر نسرین ستوده در همان زمان گفت که «ما این اقدام دادستانی را در راستای وارد آوردن فشار اقتصادی به خانواده، و وارد کردن ضربات مالی به خانواده در شرایط بحران و فروپاشی اقتصادی ناشی از ناکارآمدی و بی‌کفایتی دولت و دستگاه‌های حاکم بر کشور می‌دانیم و در مقابل این اقدام غیرانسانی سکوت نخواهیم کرد».

نسرین ستوده تا چهار روز پیش در بند زنان زندان اوین محبوس بود ولی روز ۳۰ مهر ماه احمد افروز، مسئول روابط عمومی اداره‌کل زندان‌های استان تهران، از انتقال نسرین ستوده به زندان قرچک ورامین خبر داد و گفت: «زندانیان با محکومیت در یکی از جرایم عمومی که متوجه نسرین ستوده نیز مى‌شود، صلاحیت نگهداری در بند امنیتی را ندارند».

رضا خندان، همسر نسرین ستوده،اقدام سازمان زندان‌ها در انتقال نسرین ستوده به زندان قرچک را همراه با فریبکاری توصیف کرد و در صفحه توییتر خود، نوشت: «امروز ماموران بند اوین نسرین را صدا زدند که آماده شود تا او را به بیمارستان اعزام کنند اما او را مستقیما به زندان قرچک منتقل کردند» درحالی که «طبق نظر متخصصان باید برای معاینات فوری قلب و عمل آنژیوگرافی به بیمارستان منتقل می‌شد.»

شایان گفتن است که شماری دیگر زندانیان زن نیز با همین روش از بند زنان زندان اوین به زندان قرچک منتقل شده‌اند. همچنین کایلی مور گیلبرت، شهروند استرالیایی، نیز روز گذشته (شنبه)  از زندان قرچک ورامین به مکان نامعلومی منتقل شد. ماموران در زمان انتقال وسایل وی را نیز با خود بردند. وی که از حدود دو سال قبل در بازداشت بسر می‌برد، اواخر سال گذشته توسط دادگاه انقلاب تهران به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد..