مهسا همسر روح الله زم در مراسم یادبود شعری را خواند: «می‌دانند او فرزند ایران است»

یک هفته پس از اعدام روح‌الله زم، مهسا رازانی همسر داغدار او در مراسم یادبودی که از سوی انجمن جمهوری‌خواهان ایران در شهر واشنگتن و به شکل آنلاین برگزار شد، در پیامی ضبط شده شعری از هوشنگ ابتهاج را بازخوانی کرد. در این مراسم شیرین عبادی وکیل و برنده جایزه صلح نوبل، حسن فرشتیان وکیل زم در فرانسه و چند تن از نزدیکان روح‌الله زم سخنرانی کردند.

مهسا رازانی در بخشی از پیام خود بخشی از شعر  هوشنگ ابتهاج را خواند: «بر گِرد گور تازه، جمعی سوگواران است/ دیگر کسی اینجا نمی‌پرسد/ این خفته در خاک از کجا و از کدامان است/می‌دانند او فرزند ایران است.»

شیرین عبادی نیز گفت: «روح‌الله زم یک خبرنگار حرفه‌ای بود، اگر چه عده‌ای او را سرزنش می‌کنند که ساده بود و فریب خورد. مگر دیگران فریب نخورده‌اند؟ من هم فریب خوردم. خیلی از ما در سال ۵۷ فریب خمینی را خوردیم. من با اینکه رفتار غیرقانونی این حکومت را می‌دیدم، بعدها باز فریب خوردم و به اصلاحات رای دادم. خیلی از شماها هم فریب خوردید. همه ما فریب خوردیم».

او افزود: در پرونده او بسیار ناعادلانه با او برخورد کردند،  روح‌الله زم وکیل مورد اعتماد خود را نداشت بله یک وکیل تسخیری که مورد اعتماد قاضی صلواتی بود، و به عنوان نمایش در دادگاه حضور داشت. اگر چه حکم را از پیش داده بودند و جلسات او نمایشی بود.

شیرین عبادی در ادامه  از اعدام دو فعال بلوچ دیگر ابراز نگرانی و تاسف کرد. او گفت: «شاید کسانی که می‌گویند جمهوری اسلامی، جمهوری اعدامی است، حق دارند».

حسن فرشتیان، حقوق‌دان و وکیل دادگستری در فرانسه که وکالت شخصی روح‌الله زم را نیز بر عده داشت، تاکید کرد که امروز کسی را از دست داده‌ایم که تنها یک جرم داشت و همه اتهامات مربوط به یک موضوع بود که اگر آن را بردارید پرونده او خالی خواهد شد. و تنها اتهام او آمدنیوز  و مطالبی بود که از طریق این رسانه منتشر کرده بود.

او افزود: «امروز گفته شد که روح‌الله زم هفت روز است که بر دار رفته است اما واقعیت این است که او مدتها پیش از این بر دار رفته بود. رژیم ایران  با شیوه همیشگی‌اش، ابتدا شخصیت او را بر دار کرد.او را تنها کردند  و ما هم او را تنها گذاشتیم.

فرشتیان در ادامه با تاکید به مسئولیت همه نهادها از جمله سپاه پاسداران، قوه قضائیه، وزارت اطلاعات و دیگر نهادهای جمهوری اسلامی دراین‌باره اشاره کرد و  سپس از دولت  عراق به دلیل همکاری در انتقال روح‌الله زم به ایران انتقاد کرد.

او تاکید کرد که در این مساله دولت عراق مسئول است و باید پاسخگو باشد. فرشتیان در ادامه سخنان خود از بیت علی سیستانی، مرجع مستقر در عراق و همچنین دولت فرانسه به دلیل انجام ندادن مسئولیت‌اش در زمان دستگیری او انتقاد کرد.