مهلت برپایی دولت آینده توسط گانتس امشب به پایان می رسد. آیا تا آن هنگام، دولت آینده برپا خواهد شد؟

تلاش سیاسی گسترده در اورشلیم، برای به توافق رسیدن در مورد برپایی دولت آینده اسرائیل، در آخرین ساعاتی که قرار داست مهلت بنی گانتس به پایان رسد ادامه دارد و هنوز نمی توان ارزیابی کرد که این کوشش به کجا خواهد رسید.

مهلت بنی گانتس، برای برپایی دولت آینده، که چهار هفته بود، نیم شب امشب (دوشنبه) به پایان می رسد و پرزیدنت روبی ریولین درخواست او را برای تمدید دو هفته ای این مهلت رد کرده است.

ظاهرا اختلافات باقیمانده بین رهبران دو جناح حزبی چندان زیاد به نظر نمی رسد، ولی هیچ ارزیابی نمی توان ارائه داد که آیا به انجام خواهد رسید یا نه.

حزب راستگرای “یمینا” بیشترین تلاش را می کند که دو تن از اعضای جبهه حزبی آبی و سفید را به سو خود بکشاند، که در آن صورت نتانیاهو از اکثریت ۶۱ نفره برای برپایی دولت آینده برخوردار خواهد شد.

بنی گانتس امروز (دوشنبه) با انتشار بیانیه ای، این تلاش حزب “یمینا” و رهبر آن، نفتالی بنت را مردود دانست و آن را نکوهش کرد.

احتمال زیاد دارد که پرزیدنت ریولین ناچار شد مساله تعیین فردی را برای برپایی دولت آینده، به پارلمان ارجاع دهد و اگر مجلس نتواند در مهلت تعیین شده سه هفته ای، به نتیجه ای در این زمینه برسد، ناچار، یک بار دیگر انتخابات زودهنگام اعلام خواهد گردید و به این ترتیب، اهالی اسرائیل برای چهارمین بار در ظرف یک سال، به پای صندوق رای خواهند رفت – امری که هزینه کلانی می طلبد. برگزاری هر دوران انتخاباتی، بیش از ۲۵۰ میلیون دلار برای کشور هزینه دارد که در شرایط کنونی کورونا، تامین آن بسیار دشوار است.

رسانه های خبری اسرائیل نوشتند که حزب لیکود نیز حاضر شده شماری از خواسته های خود را پس بگیرد تا شاید بتواند با آبی و سفید به توافق برسد و دولت آینده برپا شود.

ولی اگر تا نیمه شب امشب توافق به مرحله نهایی نرسد، مهلت بنی گانتس رسما پایان می گیرد و گام بعدی، انتقال تصمیم گیری به پارلمان خواهد بود.

دو اختلاف نظر اساسی بین دو جبهه حزبی، اعلام پیوستن دره اردن به خاک اسرائیل و کمیسیون گزینش قضات دیوان عالی کشور می باشد. در مورد دره اردن، که در ساحل غربی رود اردن قرار دارد و از نشر امنیتی و نظامی، برای اسرائیل بسیار مهم است، تصور می رود که توافق لازم بین طرفین به دست آمده است. ولی مساله کمیسیون گزینش قضات عالی، همچنان یک مانع اساسی محسوب می شود. طرفداران گانتس می گویند که اهمیت این موضوع برای نتانیاهو، که بخواهد در گزینش قضات عالی تاثیرگذار باشد، آن است که خود وی مورد اتهام قرار دارد و در سال آینده یا دو سال دیگر کارش به دیوان عالی کشور محول شود و از این رو، برایش مهم است که چه کسی ریاست امور قضایی را به دست خواهد داشت