مهندسی  پیروزی اصولگرایان در ششمین انتخابات شورای شهر تهران قوت گرفت

بنا بر گزارش‌های غیررسمی از ایران ، لیست شورای ائتلاف، موسوم به “یاران قالیباف”، به سرلیستی مهدی چمران پیروز این انتخابات است؛ تاکنون حضور ۱۵ نفر از این فهرست قطعی شده و برخی بر این باورند هر ۲۱ نفر فهرست ائتلاف رای آورده‌اند

در این گزارش آمده است که هنوز فرآیند شمارش آراء در شعبه های رای  به پایان نرسیده است، اما برخی رسانه‌های داخل ایران گزارش داده‌اند که احتمال حضور تعداد کاندیدا‌های شورای ائتلاف در ششمین دوره انتخابات شورای شهر تهران بیش از رقبای دیگر است.

روزنامه شرق نیز در این باره نوشت:  رئیس آینده شورای شهر تهران از همین حالا مشخص است. بر این اساس، مهدی چمران ۸۰ ساله که ریاست شورای دوم، سوم و سه سال از شورای چهارم تهران را برعهده داشت، تنها گزینه برای ریاست شورای ششم است.

آمارهای انتخاباتی در حالی اعلام می‌شود که هیچ نهاد مستقلی در ایران اجازه بررسی میزان مشارکت و نحوه برگزاری انتخابات را ندارد و مراجع حقوقی و سیاسی مختلف، روند انتخابات ایران را غیر شفاف می‌دانند.

ششمین انتخابات شوراهای شهر و روستا چهار روز پیش همزمان  با سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ برگزار شد. این در حالی است در هفته‌های گذشته، برخی مخالفان و منتقدان جمهوری اسلامی در داخل و خارج از ایران خواستار تحریم مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری و اساساً هر گونه رأی‌گیری در ساختار حکومت فعلی شده بودند.

گسترش فقر و نارضایتی گسترده مردم از وضعیت اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، تداوم برخوردهای امنیتی، سرکوب گسترده و خونین اعتراضات مردمی به ویژه در آبان ۹۸، پنهان‌کاری درباره سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی با موشک‌های سپاه، سوءمدیریت همه‌گیری کرونا و رد صلاحیت گسترده نامزدها توسط شورای نگهبان از جمله دلایلی است که برای کاهش اقبال مردم و دفاع از تحریم انتخابات مطرح شده است.