موافقت آمریکا با آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران در ژاپن و کره‌ جنوبی، بدون انتقال پول نقد به ایران

در روزی که رژیم خطرناک و غیرمتعارف ایران، قصد داشت مسیح علی‌نژاد را از خاک آمریکا برباید و به ایران منتقل سازد، وزارت امور خارجه آمریکا با ارسال نامه‌ای به کنگره اطلاع داد که بخشی از تحریم‌های تجاری ایران را لغو خواهد کرد تا دستیابی آن رژیم آدم ربا به منابع مالی بلوکه‌شده‌اش در ژاپن و کره جنوبی امکان پذیر شود.

دارایی‌های بلوکه شده ایران در بانک‌های کره‌جنوبی ۷ میلیارد دلار و در ژاپن ۳ میلیارد دلار اعلام شده است.

وزارت خزانه داری آمریکا، تاکید کرده است که این آزاد سازی منابع، به معنای مجوز “انتقال پول نقد به ایران” نیست و پول‌های آزاده شده تنها قابل استفاده برای خرید اقلام مجاز بشردوستانه از ژاپن و کره‌ جنوبی است.

خبرگزاری یونهاپ، گزارش داد که کره جنوبی برای اختصاص منابع مالی بلوکه شده ایران به “خرید اقلام انسان‌دوستانه از طریق کانال ساز و کار مالی سوئیس”، از آمریکا خواسته بود اجازه آزادسازی این منابع صادر شود.

وزیر دارایی کره جنوبی و وزیر خزانه‌داری ایالات متحده، آدینه ۱۹ تیرماه، در شهر ونیز ایتالیا توافق کردند که برای آزادسازی دارایی‌های بلوکه شده ایران در کره جنوبی، با هم همکاری کنند.

بر اساس تحریم‌های آمریکا، ایران از پول مسدود شده خود در کره جنوبی، فقط برای واردات اقلام انسان‌دوستانه مانند دارو و مواد خوراکی از کره، می‌تواند استفاده کند.