موج پنجم کرونا در ایران؛ تهران و ۹۱ شهرستان دیگر در وضعیت قرمز

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، بر اساس رنگ‌بندی شهرستان‌ها که از شنبه ۱۲ تیرماه، اعمال خواهد شد،  ۹۲ شهرستان قرمز، ۱۸۳ شهرستان نارنجی و ۱۷۳ شهرستان زردرنگ خواهند شد و هیچ شهری در وضعیت آبی که به معنای وضعیت بهتر کرونایی است، قرار ندارد. در مجموع، شماری از شهرها و شهرستان‌های ۲۰ استان ایران از جمله، تهران، اصفهان، فارس، کردستان، خراسان حنوبی و شمالی، ایلام و بوشهر در وضعیت قرمز دسته بندی شده اند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت دولت ایران، شیوع سویه‌های جدید ویروس کرونا موسوم به «دلتا» و کاهش سطح مراقبت‌های بهداشتی، باعث آغاز موج پنجم بیماری کرونا در ایران گردیده است.

حضور در مراکز پرازدحام، صرف غذا در رستورانها و تالارهای سرپوشیده و سفر با وسایل نقلیه عمومی که تعویض هوای مناسبی ندارند، از جدی‌ترین عوامل انتقال بیماری ذکر شده است، اما در این میان، مقامات حکومت ایران، اشاره‌ای به عدم واکسیناسیون مناسب و به موقع نمی‌کنند که می تواند باعث کاهش چشمگیر این بیماری و عدم ابتلای گسترده به این ویروس شود. در حالی که بسیاری از کشورهای جهان و حتی برخی همسایگان ایران، وضعیت بسیار بهتری از لحاظ سطح و سرعت واکسیناسیون نسبت به ایران دارند، مردم ایران همچنان منتظر دریافت واکسن هستند و در میانه این انتظار، جان‌های بسیاری از دست می روند و افراد بیشتری مبتلا می‌گردند.