مورگان اورتگاس :ایالات متحده خواستار رسیدن به یک راه‌حل صلح‌آمیز با ایران است و مایل است برای توافقی تازه و بهتر مذاکره کند

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، تاکید کرد :  کارزار فشار حداکثری ایالات متحده علیه ایران، همچنان ادامه دارد چرا که سیاست واشنگتن  در خاورمیانه پاداش دادن به متحدان، و نه دشمنان، است.

خانم‌ اورتگاس افزود: «ما در این دولت سیاستی را آغاز کرده‌ایم که به کشورهای عرب حاشیه‌ خلیج فارس،  یعنی متحدان‌مان، پاداش دهیم و آنها را تقویت کنیم … اسرائیل را تقویت کنیم، و به دشمن‌ پاداش ندهیم».

گفتنی است که دولت پرزیدنت ترامپ در روزهای اخیر فشارها بر حکومت  اسلامی ایران را افزایش داده است.   واشنگتن، علاوه بر بازگرداندن تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه تهران، تحریم‌های تازه‌ای را نیز علیه رژیم ایران اعمال کرده است.

سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده گفت: «کارزار فشار اقتصادی حداکثری ما [بر ایران] همچنان پابرجا است. اما به خاطر داشته باشید که پرزیدنت ترامپ گفته است که خواستار رسیدن به یک راه‌حل صلح‌آمیز با ایران است و مایل است برای توافقی تازه و بهتر وارد مذاکره شود».

او افزود: «هر زمان که رژیم اسلامی ایران  بخواهد صلح و دیپلماسی را بپذیرد، آن گزینه روی میز است.»

خانم اورتگاس گفت: «یکی از نقص‌های اساسی این توافق (برجام) این بود که حکومت ایران به جای بهبود زندگی طبقه متوسط ، میلیاردها دلار بابت معافیت در تحریم‌ها را خرج ساخت موشک  و تقویت نیروهای تروریستی خود در منطقه کرد».

پیشتر نیز پرزیدنت ترامپ بارها توافق هسته‌ای موسوم به برجام را «بدترین توافق ممکن» خوانده و از  آن خارج شد.

یادآور می شود واشنگتن پیشتر تاکید کرده بود که کارزار فشار حداکثری علیه رژیم حاکم بر ایران آنقدر ادامه پیدا خواهد کرد تا آن رژیم از تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دست بردارد، از گروه‌های تروریستی حمایت نکند، و از ایجاد تنش و دخالت در کشورهای منطقه، و توسعه برنامه موشکی خودداری کند.