مورگان اورتگاس: دستور پرزیدنت ترامپ، از این پس فعالیت و تردد چینی ها به آمریکا محدود می شود

مورگان اورتگاس،  سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده، در گفت و گو با فاکس نیوز گفت که پرزیدنت ترامپ، در حال ایجاد سیاست مقابله به مثل با حزب کمونیست چین است و از این پس باید برای تردد و فعالیت شان مجوز دریافت کنند.

او در ادامه افزود: «دیپلمات‌های چینی دسترسی آزادانه به ایالات متحده دارند، در حالی که دیپلمات‌های آمریکایی در چین برای صحبت با مقام‌ها یا سفر در آن کشور باید به دنبال مجوز باشند».

خانم اورتگاس تاکید کرد: «دیپلمات‌های ارشد چینی این‌جا، در ایالات متحده،  مشمول همان محدودیت‌ها خواهند شد».

وزارت خارجه آمریکا پیشتر با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی به نقل از پمپئو، از اعمال محدودیت‌های بیشتر برای دیپلمات‌های چینی خبر داد.

مایک پمپئو در این بیانیه آورده  است: «چین سال‌ها برای دیپلمات‌های آمریکایی مشغول خدمت در چین، موانعی عمده و فراتر از هنجارهای دیپلماتیک ایجاد کرده است. مقامات چینی یک سیستم پرابهام پروسه تایید را با هدف ممانعت از کارهای معمول دیپلمات‌های آمریکایی و برقراری ارتباط با مردم چین طراحی کرده‌اند».

وزیر خارجه ایالات متحده در ادامه این بیانیه گفته  که تلاش دیپلمات‌های آمریکایی برای میزبانی رویدادهای فرهنگی، انجام دیدارهای رسمی، و بازدید از دانشگاه‌های چین مرتباً با مانع مواجه می‌شود و این در حالی است که دیپلمات‌های چینی به جامعه آمریکا دسترسی آزاد داشته‌اند.

او گفت که در واکنش به اقدامات چین، «وزارت خارجه ایالات متحده حالا از دیپلمات‌های ارشد چین در ایالات متحده می‌خواهد که پیش از بازدید از دانشگاه‌های آمریکا و دیدار با مقامات محلی، مجوز دریافت کنند».

پمپئو، تاکید کرده است که از دیگر اقدامات متقابل این است که سفارت و کنسولگری‌های چین برای میزبانی رویدادهای فرهنگی در خارج از این اماکن با حضور بیش از ۵۰ نفر، نیاز به دریافت مجوز دارند.