مورگان اورتگاس: ما هم در سوگ استاد شجریان که بسیاری از صدا و شجاعتش الهام گرفته‌اند، به مردم ایران می‌پیوندیم

مورگان اورتگاس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده نسبت به درگذشت محمدرضا شجریان استاد بزرگ موسیقی ایران واکنش نشان داد و از حمله نیروهای امنیتی به مردمی که برای سوگواری او تجمع کرده بودند  ابراز تاسف کرد.

از حمله اوباش رژیم ایران به تجمع برای ادای احترام به شجریان ابراز تاسف کرد

خانم اورتگاس با انتشار پیامی در توییتر محمدرضا شجریان را «استاد» خطاب کرد و نوشت: ما هم در سوگ محمدرضا شجریان ، با خانواده و مردم ایران سوگواریم .

خانم اورتگاس با انتشار ویدئویی از حمله ماموران امنیتی و انتظامی اضافه کرد: متاسفانه هنگامی که ایرانیان برای ادای احترام به او به خیابان‌ها آمدند، اراذل و اوباش شبه نظامی رژیم برای سرکوب آنها حمله‌ور شدند.

سفارتخانه‌های کشورهای خارجی هم با انتشار تصاویری از این هنرمند ایرانی، مرگ او را تسلیت گفته‌اند از جمله سفارت فرانسه در تهران که در حساب توییتری خود عکسی از خسزو آواز ایران  را منتشر کرده و نوشت: «محمدرضا شجریان واپسین آوازش را خواند. نغمه‌هاى خسرو آواز ایران تا ابد در یادمان خواهد ماند. سفارت فرانسه در ایران به خانواده، نزدیکان وی و تمامى ایرانیان از صمیم قلب تسلیت می‌گوید».

دفتر مرکزی سازمان ملل متحد در ایران هم با انتشار پیامی در توییتر درگذشت محمدرضا شجریان را تسلیت گفت و نوشت:  از خبر درگذشت استاد بزرگ آواز ایران محمدرضا شجریان به شدت متاثر شدیم.

خبرگزاری‌های بین المللی و رسانه‌ها در بسیاری از کشور از جمله در آمریکا به درگذشت این استاد پرآوازه ایران پرداخته‌اند.

از جمله آنان : روزنامه وال استریت ژورنال در سوگ استاد آواز ایران نوشته است : محمدرضا شجریان نمونه موسیقی ایران در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

شبکه الجزیره نیز در این باره نوشت: احترام عمیق: ایرانیان عزادار خواننده محمدرضا شجریان هستند.  به نوشته الجزیره، محمدرضا شجریان استاد بزرگ موسیقی سنتی ایران و مشهورترین خواننده کشور پس از یک دوره طولانی بیماری درگذشت و ایران را عزادار کرد.

همچنین خبرگزاری رویترز نیز نوشته است: محمدرضا شجریان که حافظ موسیقی اصیل ایران بود و آن را احیا کرد در سن ۸۰ سالگی جان سپرد.

روزنامه ماینیچی ژاپن نیز با تسلیت به خانواده شجریان و مردم ایران نوشت: استاد موسیقی ایران شجریان که  به موسیقی سنتی ایران با سبک آواز خود زندگی بخشید، درگذشت.

شبکه بلومبرگ هم در باره محمدرضا شجریان نوشته است : مشهورترین خواننده ایران درگذشت و هزاران نفر را به خیابان‌ها کشاند.  استاد شجریان با احترام‌ترین هنرمند ایرانی در سن ۸۰ سالگی درگذشت

همچنین خبرگزاری فرانسه نیز نوشته است : محمد رضا شجریان خواننده و آهنگساز افسانه‌ای ایرانی در سن ۸۰ سالگی پس از مدت‌ها مبارزه با بیماری درگذشت و باعث غم و اندوه در ایران شد

شبکه خبری بی بی سی نیز نوشت: استاد  محمدرضا شجریان در سن ۸۰ سالگی درگذشت او  نوازنده و آهنگساز اصیل  ایرانی بود و بیش از ۵۰ سال کار حرفه‌ای داشت.