مورگان اورتگاس: مجازات‌های ناعادلانه حکومت ایران را درباره  مسیحیان  محکوم می‌کنیم 

مورگان ارتگاس،  سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اقدام حکومت ایران در اجرای حکم ۸۰ ضربه شلاق علیه یک نوکیش مسیحی ایرانی به بهانه نوشیدن شراب توسط او در مراسم مذهبی «عشای ربانی» را محکوم کرد.

خانم اورتگاس در پیامی در  توییتر نوشت: «از شنیدن گزارش‌های مربوط به اقدام ایران در زدن ۸۰ ضربه شلاق به محمدرضا امیدی به دلیل نوشیدن شراب عشای ربانی به شدت ناراحت شده‌ایم. او پیش از این، به دلیل عضویت در یک کلیسای خانگی دو سال زندانی بود. ما این مجازات‌های ناعادلانه را محکوم می‌کنیم و از ایران می‌خواهیم که به همه ایرانیان اجازه دهد آزادانه به باورهای دینی  خود عمل کنند».

به گزارش برخی خبرگزاری‌های حقوق بشری، حکم ۸۰ ضربه شلاق محمدرضا (یوهان) امیدی، نوکیش مسیحی اهل رشت که شهریور ماه ۱۳۹۶، به اتهام «شرب خمر» در جلسات عشای ربانی برای او صادر شده بود، در دفتر دادستانی رشت اجرا شد.

این نوکیش مسیحی ۵ سال پیش  در جریان برگزاری مراسمی در یک منزل شخصی در رشت توسط ماموران امنیتی بازداشت شد و پس از مدتی به قید وثیقه به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد. او دو سال پیش  برای سپری کردن دوران محکومیت خود در شهرستان رشت بازداشت و به زندان اوین در تهران منتقل شد.

این نوکیش مسیحی تیر ماه سال ۱۳۹۶ به همراه یوسف ندرخانی، یاسر مسیب زاده، و صاحب فدایی به اتهام «تشکیل کلیسای خانگی» و «ترویج مسیحیت»، به ده سال زندان محکوم شد. این حکم اوایل تیر ماه امسال، با قبول درخواست اعاده دادرسی، به دوسال زندان و دو سال تبعید به شهرستان برازجان در استان بوشهر تغییر کرد.

یکی از این محکوم شدگان، یوسف ندرخانی کشیشی است که نزدیک یک دهه پیش زندانی شده بود. او که از ۱۹ سالگی به مسیحیت گروید، و در سال ۸۸ به جرم ارتداد به اعدام محکوم شد. از او خواسته شده بود از تغییر دین توبه کند که او مخالفت کرد. او مدتی در زندان بود تا در نهایت در سال ۹۱ از زندان آزاد شد. آن زمان اعلام شد که وی به سه سال محکوم شده که چون این مدت را در زندان گذرانده، آزاد می شود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، نیز بیشتر از گزارش سالانه آمریکا درباره آزادی مذهبی در جهان گزارش داد و گفت:  حکومت  اسلامی ایران در  سال گذشته میلادی هم  به آزار، بازجویی، و بازداشت بهاییان، مسیحیان غیر ارمنی – به ویژه کسانی که به مسیحیت گرویده‌اند (نوکیشان) – مسلمانان سنی‌مذهب، و دیگر اقلیت‌های دینی ادامه داده است.