مورگان اورتگاس : هرگز به توافق هسته‌ای حکومت اسلامی ایران برنمی‌گردیم

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در ارتباط با بازگشت دوباره آمریکا به برجام تاکید کرد:   واشنگتن  هرگز به برجام بر نخواهد گشت و آمریکا خواستار مذاکره با رژیم اسلامی ایران برای یک «توافق جدید و بهتر» است.

خانم اورتگاس افزود: «توافق هسته‌ای قبلی با ایران راه را برای دستیابی این کشور به سلاح هسته‌ای باز کرده بود، ولی تنها آن‌را به تعویق می‌انداخت».

او افزود: «این توافق تنها زمان دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای را طولانی‌تر کرده و مسئولیت مقابله با این مساله را به دولت‌های بعدی محول می‌کرد».

خانم اورتگاش در ادامه گفت:   برجام در دوران اوباما میلیاردها دلار پول را در اختیار حکومت اسلامی ایران گذاشت و  گفت: «یکی از مشکلات بزرگ توافق هسته‌ای نحوه هزینه کردن این پول‌ها از سوی تهران است».

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا افزود: «اگر آنها پول را برای ساختن جاده، مدرسه و زیرساخت‌های درمانی استفاده کرده و رفتاری معمولی را در پیش می گرفتند، ماجرا فرق می‌کرد. اما آنها این کار را نکردند. به جای آن چه کردند؟ آنها این پول را برای تامین مالی گروه‌های تروریست در سراسر منطقه صرف کردند، گروه‌هایی که به عربستان سعودی و همه منافع ما حمله می‌کنند».

او گفت: « در واقع ما به بزرگ‌ترین حامی تروریسم دولتی در جهان میلیاردها دلار دادیم تا بودجه بیشتری به تروریسم اختصاص دهد».

باب مندز، نماینده دموکرات سنای آمریکا،نیز گفت اگر جو بایدن پیروز شود و بخواهد آمریکا را به توافق هسته‌ای ایران بازگرداند از این اقدام حمایت خواهد کرد، به شرط آنکه ضعف‌های این توافق برطرف شده و به جای معیار قرار دادن وضعیت ایران در سال ۲۰۱۵، رفتارهای کنونی این‌کشور مدنظر قرار گیرد.

بایدن اعلام کرده در صورتی‌که در انتخابات پیروز شود آمریکا را به توافق هسته‌ای ایران باز می‌گرداند، اما به شرط‌ آنکه حکومت اسلامی  ایران به پایبندی به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد.