موسسه علم و امنیت بین‌المللی : حکومت ایران به سرعت در حال ساخت تاسیسات جدید هسته‌ای زیر کوه های نطنز است

موسسه علم و امنیت بین‌المللی با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از تاسیسات هسته‌ای نطنز گزارش داد: کار ساخت و ساز در محوطه تاسیسات هسته‌ای نطنز، در بزرگ‌ترین کوه موجود در منطقه “با سرعت در حال پیشرفت” بوده و به احتمال زیاد این نقطه محل ساخت تاسیسات هسته‌ای جدید است.

در این گزارش آمده است:  این تصاویر نشان می‌دهد سه تونل در کوهی در نزدیکی این سایت حفاری شده و ارزیابی اولیه این است که تاسیسات جدیدی زیر این کوه در حال ساخته شدن است.

همزمان  شورای اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای در این باره با  تاکید بر حمایت خود از توافق هسته‌ای ایران، از اقدام حکومت ایران  در افزایش غنی‌سازی اورانیوم در تاسیسات هسته‌ای فردو عمیقا ابراز نگرانی کرد و از ایران خواست تا از افزایش تنش‌ها پرهیز کرده و بدون وقفه اقدامات خود را متوقف کند.

در این بیانیه امده است که توافق هسته ای  «یکی از عوامل اصلی در ساختار جهانی مقابله با گسترش سلاح‌های کشتار جمعی و دستاورد دیپلماسی چندجانبه است».

این شورا در ادامه هشدار داد: اقدامات حکومت ایران  در دو سال اخیر نه تنها با مفاد این توافق در تناقض است، بلکه اقدامات دیپلماتیک کنونی را برای حفظ این توافق به خطر می‌اندازد.

در بخشی از این بیانیه  ضمن حمایت از تلاش‌های دیپلماتیکی که برای بازگرداندن آمریکا به توافق هسته‌ای و ملزم کردن ایران به اجرای تعهداتش در جریان است، از مواضع جو بایدن درباره لزوم بازگشت آمریکا به توافق هسته‌ای استقبال کرد.