موشک اسرائیلی جنگنده سوریه را که به حریم هوایی این کشور نزدیک می شد سرنگون کرد

پس از آن که یک هواپیمای جنگی سوریه که به خاک اسرائیل نزدیک شده بود، هدف قرار گرفت و سرنگون گردید، مقامات ارشد اسرائیل دوباره گفتند که: این کشور هیچگونه تعرض احتمالی و نقض توافق سال ۱۹۷۴ را تحمل نخواهد کرد و بلافاصله واکنش نشان خواهد داد.

نخست وزیر اسرائیل اعلام کرد که: به موجب توافق جداسازی نیزوها بین اسرائیل و سوریه، دستور داد هواپیمای جنگنده سوری که در جهت ورود به حریم هوایی اسرائیل حرکت می کرد سرنگون شود.

آگاهان نظامی گفتند که: تردیدی نیست هواپیمای سوری قصد تجاوز به اسرائیل را نداشته بلکه می خواسته است مواضع مخالفان رژیم اسد را بمباران کند. ولی اسرائیل حتی در برابر اشتباهات نیز چشم به روی چشم نخواهد گذاشت.

این هواپیما ساخت روسیه و از نوع سوخوی ۲۲ بود. طبق توافق جداسازی نیروها، نه تنها ارتش سوریه باید ده ها کیلومتر از مرز اسرائیل دور بماند، بلکه یک دالان هوایی نیز در فاصله مرزی دو کشور تعیین گردیده که هواپیماهای سوریه حق ورود به آن را ندارند.

پیش از آن که هواپیمای سوری هدف قرار گیرد، چند بار روی کانال مخابراتی بین المللی به خلبان هشدار داده شد، ولی پس از آن که پرواز به سوی خاک اسرائیل همچنان ادامه یافت، دستور سقوط جنگنده سوری صادر گردید و موشک پاتریوت آن را هدف قرار داد و سرنگون کرد..

نخست وزیر اسرائیل در پیام خود در این رابطه، دوباره تکرار کرده گفت که: اسرائیل هیچگونه تعرض نظامی را خواه زمینی یا هوایی باشد تحمل نخواهد کرد.

ناظران نظامی گفتند، مواضعی که ارتش سوریه دستور داشت آن ها را بمباران کند، آبادی های دروزی نشین نزدیک به مرز اسرائیل بود.

دروزی ها اعرابی دارای باور دینی ویژه خویش می باشند که در اسرائیل در ارتش خدمت می کنند و جامعه بزرگی نیز در لبنان دارند.

در داخل سوریه، نبردهای خونین همچنان ادامه دارد. در آخرین حمله مسلحانه داعش به نیروهای ارتش سوریه و مردم غیرنظامی ده ها نفرها نفر کشته شدند. این حملات علیه آبادی های دروزی نشین جنوب سوریه رخ داد.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل، خطاب به رهبران عرب: شهامت داشته باشید و ترور فلسطینی را محکوم کنید!

شورای امنیت سازمان ملل، شب گذشته (سه شنبه) دوباره به اوضاع خاورمیانه و به ویژه به نزاع مسلحانه فلسطینیان علیه اسرائیل پرداخت و خانم نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل سران کشورهای عرب را مورد انتقاد قرار داد و از جمله گفت که آنان شهامت آن را ندارند که فلسطینیان را از واقعیات آگاه سازند و به آنان توصیه کنند که از تندروی و ترور دست بردارند.

او گفت: چرا آن ها برای پیشبرد صلح گام موثری بر نمی دارند؟ چرا ترور و تعصب گرایی را در میان فلسطینیان محکوم نمی کنند؟

خانم هیلی همچنین گفت که رژیم های زیادی هستند که مرتبا اسرائیل را هدف حملات تبلیغاتی گزنده قرار می دهند و از ماهیت رفتارهای خود غافل می شوند. خانم هیلی به مزاح گفت: هرگاه من وارد ساختمان سازمان ملل می شوم، باید جلیقه ضد گلوله به تن داشته باشیم تا از این همه نیش زبان در امان بمانم.

سفیر ایالات متحده در پاسخ به حملاتی که از جانب برخی کشورهای عرب علیه اسرائیل مطرح می گردد، پرسیده گفت: «آن ها تا بحال کجا بودند؟ چرا برای پیشبرد صلح حتی یک گام برنداشته اند؟»

در مباحثات شورای امنیت، سفیر فلسطینی ها قانون ملیت در اسرائیل را مورد حمله قرار داد و آن را “نژاد پرستانه و تبعیض آمیز” نامید. سفیر اسرائیل، دانی دانون به این ادعا به تفصیل پاسخ گفت و افزود: «سازمان ملل فراموش می کند که حماس یک سازمان تروریستی و آدمکش است”. دانون از سفیر فلسطینی پرسید: آیا می دانید که حماس هفته پیش دویست موشک و راکت و خمپاره به سوی اسرائیل پرتاب کرد تا شهروندان این سرزمین را به قتل برساند؟هدف از بحث دیشب شورای امنیت، بررسی اوضاع در غزه بود و همگان از محنت مردم آن سرزمین سخن گفتند. سفیر اسرائیل در پاسخ توضیح داد که محنت مردم غزه از ماهیت تروریستی حاکمان بر آن سرزمین سرچشمه دارد، زیرا سران حماس می خواهند اسرائیلیان را بکشند و در همان حال از همه مزایای زندگی در غزه برخوردار باشند.

نماینده اسرائیل گفت که اگر حماس تعرض خود علیه اسرائیل را متوقف سازد، جنگ و خونریزی نیز پایان خواهد گرفت.